Dominik Neuman sedmý v GP Gorenjska

21.05.2023 | TZ Elkov Kasper

Dominik Neuman sedmý v GP Gorenjska

Šestičlenná sestava týmu Elkov Kasper se ve Slovinsku na 145kilometrové trati snažila o umístění v nejlepší desítce závodu GP Gorenjska kategorie UCI 1.2. V závěrečném stoupání se to podařilo Dominikovi Neumanovi, který si tak připsal i 5 UCI bodů. Jan Bárta dokončil na 12. pozici. Pro vítězství si přijel Davide De Cassan z Cycling Team Friuli ASD.

Specifická trať z Kamniku na Zatrnik byla až do 90. kilometru spíše rovinatá a na čtyřech rychlostních prémiích si na své přišli sprinteři. Poté ale cyklisté najeli do kopců, přejeli dva bodované vrcholy a do cíle vystoupali do výšky 892 metrů nad mořem. Závěrečný výjezd měřil 5,4 kilometrů s průměrným sklonem 6 %. Celkové převýšení jednorázovky bylo 1830 výškových metrů.

Úvodní rovinatá část byla na větru, takže chvilkami se jelo v terezínech a pole se natahovalo. Žádný tým se na čele pelotonu nesložil, a kolem 70. kilometru jsme dojeli dvojici jezdců, kteří se pokusili o únik. Poté se začalo závodit a osamoceně odjel Daniel Mráz. Vybudoval si náskok minuty a 45 vteřin, ale jakmile jsme začali stoupat, dojeli jsme ho v prvním delším a prudším kopci. Tehdy se vyselektovala skupina 25 lidí, kde jsem byl já a Honza Bárta,“ popisoval Dominik Neuman průběh závodu.

Finále závodu bylo pro vrchaře. „Asi 10 kilometrů před cílem přišel dvoukilometrový kopec, po kterém nás v čelní skupině zůstalo jen 12. O vítězi se rozhodovalo ve stoupání, které bylo nejprve mírnější, prostřední 2 kilometry hodně prudké a dojezd zase mírnější. Věděl jsem, že nejsem žádný extra vrchař, takže jsem se snažil držet a jet si svoje tempo. Celý den jsem se cítil dobře, takže jsem si věřil a až do konce chtěl jet na maximum. V prudké pasáži se skupina rozdělila, já si držel tempo a nahoru dojel ještě se dvěma jezdci, které jsem ve finiši ospurtoval. Sedmé místo je slušné, na to, že nejsem žádný vrchař a dojíždělo se na pětikilometrový kopec. Pro mě je to hodně slušný výsledek, se kterým jsem spokojený. V rámci mých možností to bylo určitě maximum,“ hodnotil výsledek ve slovinském závodě Neuman.

Elkov Kasper nastoupil do GP Gorenjska s mladou sestavou. Neumana s Bártou doplnili 4 jezdci do 23 let. „Jeli jsme sem s tím, že se budeme soustředit na spurt, protože trať tady bývala rovinatá. V týdnu nám ale přišli propozice a ukázalo se, že trať se změnila a organizátoři nám to dojezdem na kopec udělali těžší. Tomu jsme se museli přizpůsobit, i když mladým klukům to moc nesedlo a odpadli v prvním prudkém stoupání. Já se ale cítil dobře a před odletem na etapový závod do Francie jsem si dnes potvrdil, že jsem slušně připravený. Do Francie už se těším, i když nás na Alpes Isére Tour čeká pět těžkých dní. Budu tam chtít zajet pěkný výsledek,“ doplnil Dominik Neuman.

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE