El Giro de Rigo

02.11.2019 | Jiří Vlasák

V Kolumbii je cyklistika obrovsky populární. Přesvědčují se o tom účastníci závodu Kolem Kolumbie (letos 2nd Colombia 2.1), který se koná v polovině února a kam se sjíždí hodně kvalitní konkurence. I když na domácí specialisty v jejich domácím prostředí zatím až na výjimky vůbec nestačí. Letos se o tom mohli přesvědčit hned čtyři naši cyklisté: Petr Vakoč, Jan Hirt, Daniel Turek a Karel Vacek.

Letos bylo v první desítce osm Kolumbijců a jeden soused z Ekvádoru, všichni z World Tour týmů. Jediný, kdo tuhle konzistenci naředil, byl celkově 7. Julian Alaphilippe, což bylo jako přes kopírák i o rok dříve. Není divu, když jde jednak o závod na úvod sezóny, jednak pro Kolumbijce s mimořádnou prioritou a jednak v domácím prostředí vysokých nadmořských výšek, v kterých se narodili a pohybují celý život, takže nějaké EPO je nemusí vůbec zajímat. 

O popularitě cyklistiky mezi Kolumbijci svědčí i davy nadšených kolumbijských vlastenců povzbuzujících své miláčky a mávajících zaníceně vlajkami podél trati i v cíli velkých evropských závodů Grand Tour nevyjímaje. 

Této popularity využívá a zároveň podporuje i jeden v Kolumbii z nejoblíbenějších cyklistů Rigoberto Urán. Stal se totiž ambasadorem masové cyklistické akce El Giro de Rigo, s podtitulem Edición de los Cafetales, tedy něco jako mezi kávovníkovými plantážemi. Pro cyklisty název o to víc libozvučný, jelikož zastavení na kávičku je jedna z mimořádně příjemných, a proto oblíbených činností cyklistů všech výkonnostních úrovní. 

Rigovi, jak ho jeho fanoušci familiárně nazývají, se podařilo zajistit na letošní ročník, který se uskuteční zítra, tj. 3. listopadu, i jednu z žijících cyklistických legend, Alberta Contadora. Jenže ouha. Alberto si nejspíš nedal dobrý pozor a se silnými zažívacími potížemi doprovázenými vysokými horečkami musel být hospitalizován v bogotské nemocnici. 

Jelikož v těchto zemích je zhýčkaný Evropan obvykle hůře imunní, není radno takovou situaci podceňovat. Takže Alberto, přejeme bezproblémové a rychlé uzdravení. A Rigovi, aby se mu jeho vlastní Giro povedlo!

Sjezdové kolo Rocky Mountain Flatline

Prodám sjezdové kolo Rocky Mountain...

39000 ,- Více..

Brzdové botky SWISSSTOP

Prodám nové odlehčené brzdové botky firmy...

800 ,- Více..

Sedlo CUBE NUANCE SLT

Prodám nové sedlo CUBE NUANCE SLT, karbonové...

700 ,- Více..

Elektronická sada SHIMANO DURA-ACE Di2...

Prodám novou elektronickou sadu SHIMANO...

24000 ,- Více..