Iveta Miculyčová má zlato z ME v BMX Freestyle

14.08.2022 | TZ ČSC, foto: Jan Brychta

Iveta Miculyčová má zlato z ME v BMX Freestyle

Skvěle začal pro českou výpravu evropský šampionát v Mnichově ve většině cyklistických odvětví. Teprve šestnáctiletá Iveta Miculyčová vybojovala v BMX Freestyle, tedy olympijské disciplíně Park, zlatou medaili. Do finále postoupila po sedmém místě z kvalifikace, v níž měla v první jízdě hodně nepříjemný pád a poroučela se k zemi přes řídítka. Avšak zabojovala, postoupila přes druhou jízdu a dnes kralovala.

Největšími favoritkami na zlato byly především olympijská vítězka z Tokia Charlotte Worthingtonová (Británie) a bronzová medailistka ze stejného závodu Nikita Ducarrozová (Švýcarsko). Obě však ve finálových jízdách upadly, předčasně skončily před uplynutím limitu 60 sekund a zůstaly za medailovými pozicemi. Stříbro za Miculyčovou získala domácí Němka Kim Lea Müllerová (78,60), bronz Francouzka Laury Perezová (78,20).

Z prvního místa jsem opravdu nadšená, vůbec jsem to po pádu v kvalifikaci nečekala. Je to velká euforie, nevím co víc k tomu dodat,“ řekla k závodu nová mistryně Evropy Iveta Miculyčová.

Ve finále pro osm nejlepších se Miculyčové na trati s rampami v Olympijském parku vydařila hned první jízda, za kterou dostala rovných 80 bodů, když předvedla 11 triků. Vytvořila si tak v dvoukolové soutěži, v níž se započítává lepší z jízd, dobrou výchozí pozici pro konečný výsledek. Ve druhé jízdě předvedla Miculyčová ještě o trik víc včetně backflipu, který loni na mistrovství republiky skočila jako první česká freestylistka. Bodově se ale nezlepšila (76,60) a pak už jen čekala, zda ji překoná některá z dalších závodnic. Nestalo se a závodnice, která na kole jezdí teprve dva roky, se mohla radovat ze senzačního zlata.

V sobotu pojedou v Mnichově o medaile ve Freestyle BMX muži, mezi dvanáctkou finalistů je i Tomáš Beran.

Výsledky:

  1. Miculyčová (ČR) 80,00
  2. Müllerová (Něm.) 78,60
  3. Perezová (Fr.) 78,20
  4. Lessmanová (Něm.) 75,30
  5. Ducarrozová (Švýc.) 68,20
  6. Pardoeová (Brit.) 64,60