Od Černé hory až po Rakousko. Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal zahájil svou závodní sezónu a připravuje se na mistrovství světa v Norsku

24.05.2023 | Ondřej Zmeškal, foto: Jakub Mertl

Od Černé hory až po Rakousko. Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal zahájil svou závodní sezónu a připravuje se na mistrovství světa v Norsku

Na první triatlonový závod v tomto roce vyrazil Ondřej se svým trasérem Markem do hlavního města Černé Hory Podgorica. Město je ze všech stran obklopeno krásným pohořím a má blízko k moři.

Organizačně byl pro ně tento závod výzvou, protože jeho start byl v národním parku u Skadarského jezera a končil v hlavním městě Podgorica. To znamenalo, že každé depo bylo na jiném místě. Na start plavání nás v neděli 30. dubna 2023 dovezly autobusy z hlavního města, kde jsme se setkali s organizátory, kteří Ondřejovi a Markovi poblahopřáli hodně štěstí do závodu.

Pocitově mi voda přišla v den závodu o něco teplejší než předchozí den. První letošní plavání bylo dobrý, jen jsem měl menší problémy se šňůrou, co máme s parťákem mezi sebou – občas se mi zamotala kolem ruky a ztratil jsem tím pár vteřin. Do prvního depa jsme po 1,9 kilometrech plavání doběhli za nějakých čtyřicet minut,“ hodnotil nevidomý sportovec plaveckou část.

Z neoprenu se dostali k části, kde absolvovali 90 km na tandemovém kole s průměrnou rychlostí 37 km/h. A následoval běh v celkové délce 21 km. 

Tahle trasa pro mě byla zatím jednou z nejlepších, co jsem kdy běžel, protože jsem se mohl konečně věnovat běhu a nepřekvapily mě žádné překážky nebo technické pasáže, které mi kvůli mému chybějícímu zraku věc ztěžují,“ popisuje Ondřej podmínky na běžecké trati.

Celý triatlonový závod v Černé Hoře a jejím hlavním městě Podgorica dokončili v čase 4:58:45. Následovala krátká regenerace a dvoutýdenní příprava na další triatlonový závod v rakouském Sankt Pölten.

Závod v Rakousku startoval brzy ráno. V 7:20 už byl Ondřej se svým trasérem Markem ve Viehofner See, kde absolvovali první část. Následně je čekal přeběh do Ratzersdorfer See, kde dokončili plavecký úsek závodu. Teplota vody v obou jezerech měla během závodu okolo 16°C. „Nohy jsem měl jak dva kusy ledu. Myslím, že to skvěle fungovalo jako příprava na chladné moře v Norsku, které nás čeká začátkem srpna,“ popisuje Ondřej náročné podmínky.

Cyklistická trať v délce 90 kilometrů zavedla Ondřeje s jeho trasérem na desetikilometrovou část po dálnici a následně do krásných vinařských koutů a za neuvěřitelnou přírodou světového dědictví Wachau podél Dunaje. Depo bylo v areálu závodu, kde čekaly davy fanoušků, kteří dodávali sílu svým mohutným potleskem. Ondřej a jeho trasérem nebyli výjimkou. Díky divákům zvládl nevidomý sportovec i poslední, běžeckou část. Po dvaceti jedna kilometrech byl Ondřej rád v cíli s celkovým časem 5:27:14. Nyní ho čeká další regenerace a tréninková příprava na další závody.

Ondřej má totiž v letošní sezóně skvěle našlápnuto. Na pražském půlmaratonu se mu podařilo dosáhnout té nejvyšší mety. Nevidomý sportovec, který ve svých 19 letech ztratil zrak, jedenadvacet kilometrů pokořil v čase 1:32:06, čímž vytvořil český rekord na této trati mezi nevidomými. „Byl to krásný závod na příjemné trase, je to skvělý start do nové sezóny a těším se, co mě ještě čeká,“ uzavírá nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal. V následujících měsících čeká nevidomého sportovce například závod Czechman v Dolanech u Pardubic, světový pohár ve francouzském Besanconu a pomyslným vrcholem letošního roku bude pro Ondřeje mistrovství světa v extrémním triatlonu Norseman v norském Eidfjordu.

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE