První nevidomý na světě úspěšně dokončil slavný závod

19.07.2021 | Ondřej Zmeškal, Foto: Rastislav Málek

První nevidomý na světě úspěšně dokončil slavný závod

Věhlasný cyklistický závod Tour de France se stal pro nevidomého atleta Ondřeje Zmeškala životním zážitkem. V doprovodu 7-členného týmu se vydal do Francie, aby spolu se svým trasérem Markem Peterkou usedli na tandemové kolo a pokusili se zdolat všech 21 etap po stopách Tour de France.

V pátek 16. července 2021, s dvoudenním rozestupem od oficiálního pelotonu, zakončili svou pouť na Champs-Élysées, kde projeli pomyslným cílem u Vítězného oblouku. Oběma cyklistům tak skončilo skoro měsíční dobrodružství napříč Francií v délce 3 414 km.

„Tour de France jsem se rozhodl zdolat, abych překonal své cyklistické limity, ale hlavně abych pomohl těm, kteří to potřebují nejvíc,“ objasňuje nevidomý atlet cíl své účasti v populárním závodu.

Ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška spustil pár dní před startem charitativní sbírku na podporu nevidomých dětí a jejich volnočasových aktivit. Za vybrané peníze se pořídí tandemová kola, sportovní vybavení a jiné kompenzační pomůcky. Samotnou sbírku můžete stále podpořit na portálu Darujme.cz.

Během závodu zdolal Ondřej Zmeškal se svým trasérem například nejdelší denní etapu v délce 249 km nebo horské úseky ve francouzských Alpách a Pyrenejích. Na tandemovém kole pokořili Mont Ventoux (1910 m. n. m.), a to dokonce dvakrát. Poprvé v historii Tour de France obsahovala jedna etapa dva výstupy právě na tento vrchol.

„Důležité je mít kolem sebe ten správný tým, který vás i v těch nejtěžších kilometrech podrží. Zásadní je i podpora partnerů, bez kterých by se tento projekt nemohl uskutečnit. A jsem vděčný za fanoušky, kteří nadšeně sledovali každé naše šlápnutí,” hodnotí Ondřej Zmeškal průběh celého závodu.

-------

Ondřej Zmeškal je nevidomý sportovec, spisovatel a motivační řečník. O zrak přišel ve 20 letech a právě díky sportu se vrátil znovu do hry. Následně zdolal jeden z nejtěžších maratonů světa na Velké čínské zdi, a medaili nakonec vydražil, aby výtěžkem podpořil těžce nemocného chlapce. Pak objevil triatlon a začal se umisťovat na předních příčkách mezi zdravými závodníky na těch nejextrémnějších závodech. V projektu „600 km poslepu“ také přeběhl celou Českou republiku, aby podobně jako nyní v charitativní sbírce vybral finanční prostředky na nákup sportovního vybavení pro nevidomé děti.