Remco Evenpoel: "Jsem jednou z největších hvězd cyklistiky."

25.01.2020 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

Remco Evenpoel:

Tento týden před rokem dorazil do Argentiny Remco Evenepoel (Deceuninck Quick-Step), kterému je dnes 20 let, na svůj první cyklistický závod bez omezení převodů. Jelikož z kategorie juniorů skočil rovnýma nohama mezi profesionály World Tour. Po dvanácti měsících se vrací na Vueltu a San Juan jako pravděpodobně jeden z hlavních favoritů na celkové vítězství.

První, co novináře zajímalo, zda Remco Evenepoel se v prvním roce mezi muži zlepšil více fyzicky nebo takticky: „Zlepšil jsem se v obojím, navíc jsem shodil pár kilogramů. Všechno je lepší. Doufám, že se to projeví už tento týden." 

Příběhy o pozoruhodné fyzické zdatnosti Evenepoela jsou již pomalu legendami, od půlmaratonu v čase 1:16 hod., který zaběhl jako šestnáctiletý, až po kuloárních zprávy o jeho úžasném výkonu během nedávných týmových testů v Calpe. 

Ovšem o jeho taktických a technických dovednostech existovaly určité otazníky, vzhledem k tomu, že přeskočil kategorii do 23 let. Tyhle pochyby zmizely během pozoruhodného roku 2019, kdy Evenepoel vyhrál Kolem Belgie, San Sebastián (viz foto) a evropský titul v časovce. 

Pokud v roce 2019 bylo hlavním cílem především sbírání zkušeností, pak letošní sezóna je zaměřena na konkrétní cíle a je rozdělena do tří samostatných částí. První ohraničuje Liège-Bastogne-Liège a Giro d'Italia, v druhé jsou hlavním cílem olympijské hry, a do třetí spadá mistrovství světa a Il Lombardia. 

Ambice Evenepoela se však neomezují pouze na tyto nejvyšší cíle. Při San Juanu, který startuje zítra, se chce podělit o roli lídra na celkové pořadí s týmovým kolegou Julianem Alaphilippem. 

Sedmi etapový závod obsahuje minimálně čtyři etapy, které budou pravděpodobně vyhovovat sprinterům a na ty přivezl Deceuninck Álvara Hodega. O celkové klasifikaci by měla rozhodnout krátká časovka a královská etapa končící na Alto Colorado: "Obě etapy půjdeme s plným nasazením. V etapě do Colorada si navzájem pomůžeme, s cílem umístit se co nejlépe v konečném pořadí.“ 

Ke společné taktice řekl: "Ještě jsme o ní nemluvili. Oba víme, že už jsme v dobré kondici. Minulý rok byl Julian lepší a byl lídr, takže jsem pro něj musel pracovat. Letos to může být jiné, ale uvidíme, jak to půjde." 

Úterní časovka bude prvním Evenpoelovým závodem v dresu mistra Evropy a první z asi šesti časovek, které ho čekají před olympijskými hrami v Tokiu. 

Specifikou časovky při San Juanu je, že ji cyklisté absolvují na běžných silničních kolech: "To je pro mě trošku hendikep, protože nemůžu naplno využít mou přednost, kterou je aerodynamická pozice. Ale i tak se samozřejmě pokusím o co nejlepší výsledek.“ 

Na mediální pozornost si už zvykl: „Já dělám svou práci a novináři zase svou. Považuju to za normální. Snad to nevyzní špatně, ale vím, že jsem se stal jednou z největších hvězd současné cyklistiky. Prostě to tak je.“ 

A co se tlaku týče, řekl: "Necítím tlak zvenčí a netlačím ani sám na sebe. Mám jen cíle, které chci dosáhnout. Jde jen o zdravý stres. Rozhodně spím dobře."

Silniční Trek Carbon

Rychlé karbonové kolo od amerického výrobce...

22000 ,- Více..

Karbonový Superior XF969 s vidlicí Reba...

Prodám nejetý karbonový Superior XF969 model...

54990 ,- Více..

MTB řídítka Easton Haven LO

Šíře 711mm Low Rise 20mm pro průměr...

799 ,- Více..

Dresový komplet (kraťasy a dres)...

Nabízíme k prodeji dresové komplety Italian...

3490 ,- Více..