Stará kola ještě nejsou na odpis, mladý podnikatel z nich vyrábí stylová elektrokola
29.07.2018 | TZ Petr Mikulka
Láska k veteránům a zvlášť ke starým československým motorkám přivedla Petra Mikulku k nápadu předělávat stará kola, jako jsou třeba legendární Favority nebo Liberty, na elektrokola. V malé dílně ve Zlíně tak vzniká unikátní mix elegance ve stylu retro a moderní techniky. Po zkonstruování prvního prototypu spustil kampaň na crowdfundingovém serveru Hithit, kde jeho projekt Retroelektro získal za první 3 dny 35 % z cílové částky.
„Vždy se mi líbily Stadiony – motokola, která se u nás vyráběla v 50. letech. Tehdy potřebovali rychle motorizovat Československo, tak přidělali malý motor na rám kola a měli levný a docela praktický dopravní prostředek. Když pak začal před pár lety boom elektrokol, řekl jsem si, že by bylo skvělé předělávat místo moderních rámů stará kola,“ vysvětluje Mikulka, jak se zrodil nápad na Retroelektro, „většině lidí se líbí veteráni, ale málokdo má prostor a peníze na to, aby si pořídil starou Jawu nebo Škodovku. Elektrokolo postavené jako veterán si přitom můžete vystavit třeba v obýváku.“
Aby mohl výrobu retro elektrokol naplno rozjet, skončil ve firmě, kde pracoval jako stavební projektant, vybavil si dílnu předělanou z garáže a pustil se do stavby prvního prototypu. Navázal spolupráci s neziskovou organizací Kola pro Afriku, od které vykupuje kola nevhodné pro africké cesty a pomáhá tak financovat dopravu ostatních kol na místo určení.
„Při výrobě používám původní bytelné ocelové rámy a doplňky z pravé kůže. Baterie do elektromotoru si vyrábím sám z kvalitních značkových článků, takže mám úplnou kontrolu nad komponenty. Staré kolo rozeberu do posledního šroubku a kompletně zrenovuji,“ popisuje Petr Mikulka. Cílem je vyrábět nejen krásná, ale i kvalitní elektrokola vhodná do města i na výlety. „Prototyp jsem si sebou vzal na dovolenou do italských Alp a podrobil ho pořádné zatěžkávací zkoušce. Obstál na výbornou,“ dodává s úsměvem.
V kampani na Hithitu si přispěvatelé mohou jako největší odměny místo hotového elektrokola vybrat slevy na jeho přestavby. Mikulka to vysvětluje tím, že každý si může zvolit z jakého typu kola chce rám, jeho barvu, kapacitu baterií nebo třeba typy doplňků. Každé Retroelektro je tak originál vyrobený svému majiteli na míru.
- Aktuality
-
Světový kolotoč se roztáčí, dva juniorské týmy v něm nechybí
28.03.2023 -
Sportovci ROUVY a Challenge Family z celého světa vybrali virtuální jízdou v pražských ulicích 30 000 dolarů na podporu Turecka a Sýrie
28.03.2023 -
Program českých týmů a cyklistů v tomto týdnu
28.03.2023 -
Ben Healy vyhrál GP Industria & Artigianato. Tři čeští cyklisté na startu závod nedokončili
27.03.2023 -
Mihkel Räim dokončil GP Adria Mobil na šestém místě v čase vítěze
26.03.2023 -
Schmid vyhrál Coppi e Bartali. Černý 6. a Vacek 7. v závěrečné časovce
25.03.2023 -
Molana srazilo auto, přijde o Gent-Wevelgem
25.03.2023 -
Češi na víkendových silnicích
25.03.2023 -
Healy porazil Pozzoviva ve 3. etapě Coppi e Bartali
23.03.2023 -
Odpočinkovou etapu vyhrál ve spurtu jediný čistokrevný sprinter ve startovní listině Kaden Groves
23.03.2023 -
Zaaf je ve finančních problémech. Tým Nikoly Noskové prověřuje UCI
23.03.2023 - archiv aktualit
- Nejčtenější články
-
U Hradce Králové se otvírá specializovaná prodejna kol německé značky CUBE
-
Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš ŽIVĚ
-
Otevření obchodu Colnago & Assos ProShop v Opavě
-
Totální masakr na flanderských válečných polích. Snajpři z Jumba, Van Aert s Laportem, zničili peloton mezi Ypres a Wevelgemem
-
Dluhy Sazka Tour jsou uhrazeny, chystá se Czech Tour s nejvyššími ambicemi
- Nejkomentovanější články
-
Závodní program ATT Investments se kvalitativně posunul především o závody vyšší kategorie UCI, z nichž vyčnívá Tour de Hongrie
-
Mathieu sprintoval na vrchol, zatímco já už byl zničený svým vlastním zrychlením, řekl Tadej Pogačar k rozhodující akci
-
Vyzkoušeli jsme za vás... bundu Santini Vega Multi
-
Tiberi zabil kočku a byl suspendován na 20 dní
-
Adam Ťoupalík z Elkov-Kasper vyhrál otvírák jarní sezóny pro české kontinentální týmy Trofej Umag