Vyvrcholením následujícího cyklistického týdne bude Milano-Sanremo. Jedou se ale i další zajímavé závody s českou účastí

13.03.2023 | Jiří Vlasák, foto: GP de Denain

Vyvrcholením následujícího cyklistického týdne bude Milano-Sanremo. Jedou se ale i další zajímavé závody s českou účastí

Máme za sebou zajímavý cyklistický týden, jemuž vévodily dva etapáky nejvyšší kategorie Paris - Nice a Tirreno - Adriatico. Oba vyhráli Slovinci. V prvním případě momentálně neporazitelný Tadej Pogačar, v druhém v excelentní formě se navrátivší do závodů po půlroční pauze Primož Roglič. Co nás čeká v tomto týdnu? Spousta závodů s jedním vrcholem. Tím bude sobotní klasika a jeden z pěti nejcennějších monumentů Milano - Sanremo.

Přehled si rozdělme podle závodů vyšších kategorií UCI na jedné straně a těch, kde budou závodit české kontinentální týmy.

Upoutávce na sobotním Sanremo se budeme věnovat v samostatném článku. Je to také jediný závod UWT v tomto týdnu. Kromě něho se jedou čtyři jednorázové závody kategorie "Pro". V Belgii 15. března dlážděná klasika Danilith Nokere Korse a o dva dny později Bredene Koksijde Classic, kde obvykle vyhrávají sprinteři.

Ve středu se jede také italské Milano-Torino a ve čtvrtek francouzská Grand Prix de Denain-Porte du Hainaut. Krom toho se uskuteční o víkendu ve Francii dvě jedničkové jednorázovky a jedna dvojková v Portugalsku, na níž by se měli vrátit do závodního kolotoče v týmu Caja Rural sprinteři Daniel Babor a Tomáš Bárta.

To, že Sanremo bude kompletně vysílat Eurosport, je jasné. V programu ale nechybí ani všechny čtyři z kategorie ProSeries.

První bude na řadě středeční klasika Milano-Torino, jejíž první ročník se uskutečnil v roce 1876. Na startu bude minimálně deset World týmů. Jde o závod, který v nedávné minulosti končil na vrcholu náročného stoupání, takže tu vyhrávali vrchaři jako třeba Primož Roglič v roce 2021. V posledních čtyřech letech se však třikrát dojíždělo po rovině, takže vyhrávali sprinteři, naposledy loni Mark Cavendish. A letos se závod odehraje na stejné trase.

To GP Denain, která se jede o den později, je jiný kafe. Jde o snadnější obdobu Paris - Roubaix. Úvodních 110 km z celkové délky 195 km slouží k "rozjetí". Pak to však přijde. Asfaltové úseky se budou střídat s dlážděnými, prašnými cestami na úzkých venkovských silnicích (viz titulní snímek). V loňském ročníku se právě v takovém terénu podařilo odjet pětici závodníků, kde byli tři borci Ineosu a s nimi i Primož Roglič. Dojeti však byli zhruba 30člennou skupinou kilometr před cílem, takže došlo na hromadný spurt, z něhož vyšel vítězně Max Walscheid z Cofidisu. Letos najdeme v předběžné startovní listině 9 World týmů, v sestavě Trek-Segafredo aktuálně figuruje i Mathias Vacek.

České kontinentální týmy se chystají na závody v Řecku a Slovinsku. Na čtyřdenním etapáku International Tour of Rhodes (2.2) bude od 16. března startovat šestice ATT Investments, a i když startovní listina ještě není k dispozici, jsme v naději, že by se v sestavách svých týmů mohli objevit i Michael Kukrle a Jakub Ťoupalík. Nedělní GP Slovenian Istria (1.2) mají uveden v kalendáři jak Elkov-Kasper, tak ATT Investments.

International Tour of Rhodes (2.2) začíná prologem do vrchu a všechny tři další etapy jsou také kopcovité, i když ne extrémně. S ohledem na profil závodu se mezi favority řadí opět Jakub Otruba, který vyhrál první jarní etapový závod na Rhodosu, ale i Márton Dina, další významná letošní posila týmu ATT Investments. Slovinský závod obvykle končí soubojem sprinterů.

 

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE