9 důvodů, proč používat domácí cyklistický trenažér aneb budeme jezdit na počítači?

20.01.2023 | RC

9 důvodů, proč používat domácí cyklistický trenažér aneb budeme jezdit na počítači?

O trenažérech jsme si povídali s Milanem Šimkem, ředitelem firmy Equinox, výrobcem zapletených kol Equator, distributorem kol Pardus a trenažérů Zycle.

Trenažér určitě nenahradí vítr ve vlasech a uhánění krajinou. Hlavní argument puristů a cyklistů, kteří vyrážejí za každého počasí je ten, že neexistují špatné podmínky, jen nevhodné oblečení.

Přesto má cyklistický trenažér důležitou roli v životech některých z nás. Ať už jako doplněk pro trénink nebo pro počasí a podmínky, které vyjížďkám úplně nenahrávají. Ale pojďme se konkrétněji podívat na situace, kdy může mít trenažér mírnou převahu před skutečnou jízdou venku: 

  1. Můžete vyjet za jakéhokoliv počasí a v kterýkoliv čas. Konzistence v tréninku je důležitá a pokud nemáme svůj den, vždycky si najdeme alespoň půl hodiny.
  2. Tréninkovou zátěž lze regulovat. Kdo bydlí na rovině, za kopci musí vyrazit někam dál. Trenažér se v zátěži přizpůsobí našim tréninkovým potřebám.
  3. Virtuální prostředí aplikací jako je Rouvy, nás zbavilo nudného koukání do zdi (nebo na televizi) a přidalo různorodost a motivaci zkoušet různé tratě. Oblíbili jsme si také audioknihy, seriály, nebo sportovní přenosy - ideálně z cyklistiky.
  4. Můžeme si zazávodit, bez ohledu na to, kde na světě jsme. Je to jako Skype, akorát pro cyklistické vyjížďky. Nemusíme platit startovné, převážet kolo a sebe. Prostě se domluvíme na čase, nasedneme a jedeme.
  5. O Stravu nepřijdeme. I když se trenažér nehýbe, dokáže projektovat zátěž a kilometry a do Stravy je nahrát.
  6. Bezpečnost. Na trenažéru se nepotýkáme s provozem a především s ostatními účastníky provozu, kteří ne vždy sdílejí naši vášeň a pozornost upřenou k silnici. O stavu některých vozovek nemusíme mluvit. 
  7. Nácvik techniky je v domácím prostředí jednodušší, protože se nemusíme soustředit na okolí. Pokud nám například cestuje koleno do boku, můžeme se plně soustředit na vychytání techniky šlapání.
  8. Rehabilitace. Regulovatelná zátěž a možnost kdykoliv skončit může být zajímavá pro ty, kteří se dostávají z nějakého zranění.
  9. Může ho používat celá rodina. Volba zátěže a virtuální tréninková prostředí tomu nahrávají.

Milane, nejdříve nám řekněte, proč jste mezi tolika značkami trenažérů začali s distribucí další?

Zycle jsme našli tak trochu náhodou a hned nás přesvědčil. Naše značky Equator a Pardus lidé znají jako rozumnou kvalitu se skvělým servisem a dobrou cenou. A přesně tohle je i Zycle. Má velmi dobré parametry, vyrábí se v Evropě a navíc je neuvěřitelně tichý ve srovnání s ostatními produkty. Takže jsme moc rádi, že jsme tuhle značku mohli minulý rok dovézt k nám, do Česka.  

Pokud přemýšlím o trenažéru, na co bych se měl dívat?

Kromě již vyjmenovaných důvodů, na které si musí každý odpovědět sám, bych v první řadě zmínil tichost. Měl jsem tu zákazníky, kteří třeba trénují v paneláku a předchozí trenažéry museli vracet, protože hluk rušil rodinu a sousedy. Nechcete stroj, který vydává zvuky jako nějaká turbína v elektrárně. Když jsme poprvé trenažéry Zycle zkusili, nevěřili jsme, jak tiché díky magnetické technologii jsou. 

Dále je to možnost napájení z powerbanky, což jednak ukazuje na nízkou spotřebu (a tam se nechci lacině svézt na drahých energiích, ono to planetu úplně nezachrání), ale hlavně je to možnost trenažér provozovat kdekoliv, zejména pokud s ním třeba cestujete. Nebo jste jako já a občas si zapomenete adaptér.

Do třetice, pokud uvažujete o virtuálním ježdění, díval bych se na počet podporovaných aplikací, protože ten určuje kolik různých prostředí si můžete vyzkoušet, a taky na konektivitu. Trenažéry Zycle jdou připojit jak přes Bluetooth, tak USB kabelem, což může být pro někoho výhoda.

Na závěr bych ještě přemýšlel o simulovaném sklonu, abych měl jistotu, že trenažér zvládne v případě potřeby předstírat i pořádný kopec.

Na které modely se tedy mám dívat?

Pokud máte kolo a chcete jezdit na něm, dávají smysl menší a kompaktnější trenažéry. Z naší nabídky je to ZPro, do kterého se vkládá kolo celé, nebo ZDrive, který nahrazuje zadní kolo výměnou za realističtější pocit z jízdy. Tyto trenažéry jsou navíc docela kompaktní a jednoduše je uklidíte. 

Zycle ZPro je skutečně kompaktní a vkládá se do něj celé kolo.

Pokud trénink myslíte opravdu vážně, nebo počítáte s tím, že trenažér bude používat celá rodina, můžete uvažovat o kompletním řešení v podobě ZBike. Má nejlepší cenu na trhu bez nějakého kompromisu na kvalitě či funkcích.

ZBike nabízí celou řadu úchopů i elektronické řazení.

Oproti rotopedu disponuje stejnou magnetickou technologií brzdění jako předchozí modely a je tedy absolutně tichý. Navíc stroj během minuty nastavíte pro různé výšky postavy. ZBike má taky velmi dobře řešená řídítka pro střídání úchopů a navíc má zabudovaná tlačítka přehazovačky, která progresivně mění odpor. Takže žádné točení kolečkem pro zvýšení zátěže, podržíte tlačítko a je to. ZBike je furtšlap, takže sice nemá volnoběh, ale zase se na něm člověk lépe naučí techniku šlapání a při zvýšení zátěže si užije nějakou tu setrvačnost.  

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že zabere nějaké místo. Proto je dobré, pokud ZBike využíváte často, nebo pro něj nadchnete i ostatní členy domácnosti. Což je díky množství virtuálních prostředí snadnější.

Co byste vzkázal těm, kteří by za žádnou cenu trenažér nechtěli?

Já osobně mám tyhle lidi v absolutní úctě. I jako zaneprázdněný člověk se snažím najít si čas a vyjet na švih sám nebo s našimi zákazníky. Na druhou stranu trenažér mi hodně pomohl po zranění, a musím říct, že u mě ve sklepě v zimě rozhodně nezahálí. Tohle vážně záleží na tom, jak vnímáte svůj trénink a jestli vám dává trenažér smysl, nebo ne. 

Equinox Europe, s.r.o. - nabízí zapletená karbonová kola Equator, silniční a gravel kola Pardus a chytré trenažéry Zycle.

equator-cycling.com/cs

pardus-bike.cz
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE