ASO připravuje závod Okolo Saúdské Arábie

29.10.2019 | Marek Matějka, ilustrační foto Sirotti

ASO připravuje závod Okolo Saúdské Arábie

Další totalitní země bude mít svůj velký cyklistický závod. Společnost ASO, pořadatel Tour de France, připravuje nový závod Okolo Saúdské Arábie.

První ročník závodu Okolo Saúdské Arábie by se měl jet od 4. února do 8. února a bude předcházet zavedenému závodu Okolo Ománu. Společnost ASO má v Saúdské Arábii velké obchodní zájmy, na Arabský poloostrov přesunuje také Rallye Dakar. 

V Saúdské Arábii vládne jeden z nejrepresivnějších režimů na světě. V silně konzervativní zemi je zcela běžné porušování lidských práv a diskriminace žen. Až do roku 2013 měly ženy zakázáno jezdit na kole, nyní je to možné s velkými omezeními. Ženský závod proto asi "nehrozí". Saúdové podporují terorismus a stojí za největšími teroristickými útoky v západních zemích. V zemi platí právo šaría, rouhání a homosexaulita je trestána smrtí, běžné jsou tresty ukamenováním, stětím, ukřižováním a bičováním. V zemi je zakázáno otevřeně se hlásit k jinému náboženství než k islámu. Ženy mají podle zákona nižší postavení než muži. 

Také disponují ohromnými zásobami ropy. 

Na cyklisty čeká další pouštní závod bez diváků, bez tradice a téměř bez sportovního smyslu v jedné z nejméně svobodných zemí světa. Saúdská Arábie je velkou zemí a pořadatelé slibují etapy nejen pro sprintery, ale i klasikáře.  

Závod bude patřit do 1. kategorie UCI a diváci se mohou těšit na pouštní scenérie, městské okruhy v Rijádu a také boční vítr a terezíny. Závod by tedy mohl navázat na tradici Okolo Kataru, kde byl vítr důležitou součástí a rozhodoval o vítězích. Také Okolo Kataru pořádala společnost ASO, ale závod zanikl po roce 2016.

"Zapojíme se do vzniku nové závodní scény na středním východě, které koresponduje s přáními závodníků na začátku sezóny," říká Yann Le Moener, ředitel společnosti ASO a navazuje dalšími nicneříkajícími větami.    

"Saudi Tour je velkou příležitostí zviditelnit naši zemi, různorodá území a historická místa naší země a umožnit návstěvníkům objevit naši pohostinnost," říká Sabah Al-Kraidees ze Saúdské cyklistické federace. Ale například do Mekky je pro nevěřící vstup zakázán, takže ne všechna území a místa.    

V arabských zemích pořádá závody také konkurenční skupina RCS sport, organizátor Giro d´Italia. RCS sport stojí za závodem UAE Tour, který patří do kategorie WorldTour.  
Mohlo by vás zajímat

Kolem Polska 2020

02.07.2020


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Lata Ferdus
Z textu je cítit nesouhlas s politikou SA. Snad bude zachována integrita a o závodu se zde už nedočteme. Mimochodem, v Bahrajnu (za jehož tým závodí opěvovaný "Čenzo") se dějou stejné prasečiny, jako v SA.
29.10.2019 14:03:50
Homos
V Bahrajnu se dá alespoň koupit pivo a holky tam nemusí mít šátek na hlavě.
29.10.2019 18:32:26
pajanxc
Slusne zaujatej clanek... Kdyz jim to tam tak vyhovuje, at si tam tak ziji. Jinak je to krasna zeme... Bude to zajimavy zavod, ktery by do cyklistiky mohl prinyst nejakou tu korunu.
29.10.2019 21:11:22
hsv
To pajanxc: Článek je sice zaujatý, nicméně Saudy zajímá tak akorát F1 a závody velbloudů, takže diváků bude poskrovnu a sportovní úroveň bude veškerá žádná. Jak zpívá Jožo Ráž : tu ide o prachy...
29.10.2019 22:34:04