Barolo – Usmívej se, jsi v Barolu aneb Ve sklepech vinařství Borgogno (2. díl)

05.08.2019 | Petr Nejedlý, www.cestomila.cz

Barolo – Usmívej se, jsi v Barolu aneb Ve sklepech vinařství Borgogno (2. díl)

Barolo se rodí na zvlněných svazích Langhe. Báječně lze tuto malou a malebnou část Piemontu prožít ze sedla kola. Až někam do nekonečna se táhnou vinice, na kopcích vesnice, vždy se starou pevností či hradem. Půvabný kraj. V Barolu žádná půjčovna kol není, jedna ovšem sídlí v nedalekém Novellu.

Pár dotazů v informacích, které sídlí na hradním nádvoří, telefon, email, zaplacená záloha a přivezli dvě kola do Barola až před ubytování. Půjčení na celý den stálo za dvě kola 70 € (cenu navýšilo dodání do Barola). Výlet přes nejhezčí vesnice v okolí – Monforte d´Alba, Serralunga d´Alba, Grinzane Cavour, Castiglione Falletto a zpět do Barola. Maximálně 50 kilometrů, ovšem nahoru a dolů, a v horkých dnech na tolik prudkém slunci, to unaví.

Monforte d´Alba žilo trhem, nakoupili jsme na další cestu ovoce, v ostatních vesničkách byla sem tam otevřená restaurace, jinak téměř mrtvo. Hrad v Serralunga d´Alba byl zavřený, vstup byl až odpoledne od 14:30, v Grinzane Cavour otevřený, uvnitř je nejen restaurace a enotéka, ale i muzeum, které seznamuje s historií a kulturou kraje včetně vyprávění o lanýžích, které jsou místní specialitou (o tom více v příštím díle).

Zpět za poznáním Barola. Před vchodem do sídla vinařství Borgogno nás vítala cedule s nápisem Sorridi, sei a Barolo (Usmívej se, jsi v Barolu). Nebývá pravidlem, aby prohlídka vinařských sklepů začínala na střeše. Tentokrát jsme byli nejprve nasměrováni do výtahu, který nás vyvezl nahoru na terasu, na níž je parádní posezení a která ukazuje snad nejúchvatnější obrázek Barola (mimo leteckého pohledu). Podobný výhled nabízí i terasa hradu, má ovšem závažnou nevýhodu, není z ní vidět právě hrad (a nelze se tam posadit se sklenkou vína). A tady u Borgognů máme hrad před sebou jako na dlani. A všude kolem vinice.

Zbytek článku a fotogalerie


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste