Nadšení z dramatického vývoje Paříž - Roubaix zastínilo španělský etapák, ale to byla škoda, proto se i my vracíme k závodu, který skončil už v sobotu.

Každá etapa Baskicka byla v závěru velmi zajímavá, žádná nebyla pro sprintery a žádná nebyla snadná. Prvním etapovým vítězem se stal Luis Leon Sánchez, který společně s Danielem Navarrem vydržel těsně v úniku před pelotonem.

Už druhý den se dojíždělo do těžkého stoupání a sám sebe i všechny ostatní překvapil Mikel Landa. Bask Landa před svým domácím závodem startoval jen na Settimana Coppi e Bartali a tak jeho forma všechny překvapila.

Skvělý závěr jsme viděli i ve třetí etapě. Kilometr před cílem nastoupil Stephen Cummings a nechal za sebou celý peloton. Stejně vyhrál i v jedné z etap Tirreno Adriatico a zdá se, že po svém slavném vítězství v etapě Tour de France získal nové sebevědomí. A vychází mu to.

Čtvrtá etapa byla už trochu příliš těžká pro Mikela Landu, i když ztratil jen osm vteřin, přišel o žlutý trikot, který převzal Wilco Kelderman. Mladý Holanďan byl ve výborné pozici, ale rozhodující etapy měly teprve přijít.

Po dlouhých letech bez vítězství se tento den mohl radovat Samuel Sánchez. Déšť ještě zkomplikoval královskou pátou etapu. Sto kilometrů v sólovém úniku strávil Diego Rosa a s velkým náskokem zvítězil. Na cílové čáře sesedl z kola a jako bývalý biker vešel do cíle s kolem nad hlavou. Za ním se však do útoku vydal Alberto Contador a s ním Sergio Henao. Dvě vteřiny za nimi dojeli Joaquin Rodriguez a Thibaut Pinot. Naději na vítězství ztratili Landa a také lídr Wilco Kelderman, kteří dojeli s více než minutovou ztrátou. Malým zklamáním byl výkon Naira Quintany, ale stále ztrácel jen 38 vteřin a závěrečná časovka slibovala velké změny.

Časovku přes stoupání Arrate ,,zpříjemnil" opět déšť. Na vrchol stoupání vyjel jednoznačně nejrychleji Alberto Contador, ale ve sjezdu a v závěru etapy byli Quintana, který dokonce vyměnil v průběhu etapy své silniční kolo za speciál pro časovku, a Henao rychlejší a téměř stáhli svou ztrátu. Přesto byl Contador o pět vteřin lepší než Quintana a o 18 vteřin lepší než Henao. A bylo rozhodnuto, Pinot s Rodriguezem totiž neměli svůj den a skončili pod stupni vítězů.

Alberto Contador získal své už čtvrté celkové vítězství. To je obdivuhodná statistika. Také to byl už třetí etapák WorldTour v řadě, kde byl na úplné špičce. Nejdříve však skončil třetí na Kolem Algarve, poté na Paříž - Nice nestačil jen těsně na Gerainta Thomase a v Katalánsku byl lepší Quintana, ale v Baskicku už to vyšlo.

Contador nyní dokonce zvažuje, že rozhodnutí o ukončení kariéry bylo příliš zbrklé a možná bude pokračovat i v roce 2017. To by si ale musel najít nový tým, nebo založit vlastní. Ale na založení vlastního týmu, té nevyšší kategorie mu už nezbývá moc času.

Smolařem závodu je naopak Sergio Henao. Už potřetí obsadil pódium v Baskicku, ale zase z toho nebylo vítězství. V roce 2013 byl třetí, loni druhý a letos zase. Vyhrál sice bodovací soutěž, ale není pochyb o tom, že je to pro něj zklamání. Letos ztratil 12 vteřin, loni to bylo na Rodrigueze 13 vteřin a před třemi lety na Quintanu ztratil přes půl minuty.

Pro Sky to ale byl úspěšný týden, kromě Henaa se prosadil i Landa. V britském týmu mají opravdu nevyčerpatelnou zásobu lídrů pro etapáky. Henao se nyní soustředí na ardenské klasiky, kde povede tým Sky společně s Michalem Kwiatkowským. Zejména na Valonském šípu by mohl zazářit. A poté bude pomáhat Mikelu Landovi na Giro d’Italia.

Roman Kreuziger se připravoval na ardenské klasiky a formu má dobrou. Pomohl Contadorovi k vítězství a nyní se může zase předvést sám jako lídr pro kopcovité klasiky. Je zajímavé, že Contador a Kreuziger se až do Baskicka na závodech nepotkali a Contadorovi se vítězství vyhýbalo. I jemu se hodí silný tým.

Foto pořadatelé a Team SKY