Bíteš otevře silničářskou sezónu

21.03.2019 | -mlm-

Bíteš otevře silničářskou sezónu

Bíteš vítá cyklistické jaro a s Hlohovcem (o den dříve) otevře domácí sezónu silničářů. Každoročně je první pohárový závod kvalitní cyklistikou a tak se poohlédněme za pěti posledními ročníky, které ještě máme v živé paměti. Ovšem RoadCycling.cz se domácím závodům věnuje od svého vzniku a tak je i historie Bíteše na našich stránkách hlubší.

42. ročník nejvýznamnějšího českého jednorázového závodu opět pořádá TJ Favorit Brno a už pátý rok za sebou se centrem závodu stane Velká Bíteš. Zde se bude startovat i dojíždět. Na stejné trati v posledních letech dominují především jezdci hradeckého celku Elkov Author, ale loni jim vítězství sebral polský závodník Maciej Paterski z týmu Wibatech.

Paterski si poradil s převahou závodníků Elkov Author, kteří obsadili tři příčky za ním. Druhý dojel Matěj Zahálka, třetí Jakub Otruba a čtvrtý Josef Černý.


Elkov Author dominoval v ročníku 2017. Ve větrném závodě měl Elkov velkou převahu a pro své první vítězství si dojel Alois Kaňkovský. Druhý skončil Jiří Polnický a třetí Josef Černý. Matador Martin Bláha z pražské Dukly byl největším konkurentem hradeckého celku a dojel si pro čtvrté místo. Pátý skončil Tomáš Bucháček.


V roce 2016 byla Bíteš o něco dramatičtější. Přesto závod skončil vítězstvím týmu z Hradce Králové, v té době se jménem Whirlpool Author. Do rozhodujícího úniku se dostali Tomáš Bucháček a Michal Kukrle z Whirlpoolu a Tomáš Koudela z SKC Tufo Prostějov. Vyhrál nejzkušenější z nich - Tomáš Bucháček. Kukrle skončil druhý a Koudela třetí. Desetičlennou skupinu o něco později přivedl na cílovou pásku Alois Kaňkovský.


Whirlpool - Author se radoval i v roce 2015 kdy se ve Velké Bíteši dojíždělo poprvé. Do úniku se dostali Jiří Polnický z Whirlpoolu, Daniel Turek ze Cycling Academy a Polák Adam Stachowiak z Kolss - BDC. Hrdinou závodu byl Daniel Turek, který strávil dlouhou dobu v sólovém úniku, ale byl v posledním okruhu dostižen Polnickým a Stachowiakem. Přesto dokázal bojovat o vítězství. Stačilo to ale pouze na druhé místo za Jiřím Polnickým, Stachowiak dojel třetí.


V roce 2014 se naposledy dojíždělo v Brně. Klasikářský závěr na vrcholu stoupání v Kohoutovicích ovládl Slovinec Jan Tratnik, současný závodník týmu Bahrain Merida. Tratnik porazil Františka Sisra z Dukly Praha a obhájce vítězství Milana Kadlece. Také to byl poslední ročník závodu, ve kterém neměli převahu jezdci Elkov Author.


I letos se očekává dobrý výkon a výsledek především od Elkovu. Ale o vítězství pojedou i další přední tuzemské týmy a také zahraniční celky, především polské.

Ročník 2018 jste mohli sledovat v živé reportáži ZDE a následně 2017, 2016 a 2015


Od roku 2014 jsme připravovali Live fotoreportáže, naše archivy sahají pochopitelně dál a tak si zrekapitulujme i starší ročníky, kterým se RoadCycling.cz reportážně věnoval:

Začneme rokem 2008 s odkazem na původní fotoreportáž. Startovalo se od Voroněže a byl ze i cíl, závod nesl jméno Brno - Velká Bíteš - Brno Velká cena hotelu Voroněž. Ve spurtu zaskočil Martin Mareš lepší spurtery z úniku a překvapivě zvítězil.

Foto Jan Brychta


Start a dojezd ročníku 2009 byl na Priglu a rychlý spurt vyhovoval Jiřímu Hochmannovi, který si splnil klukovský sen, vyhrál domácí Bíteš, i když v barvách pražské Dukly.

Foto Josef Vaishar


Ročník 2010 - první dvě místa brali hradečtí Leopold König se Stanislavem Kozubkem, kteří přijeli sami ve dvojici k hotelu Voroněž. Bíteš pokračovala jako VC hotelu Voroněž.

Foto Vít Kocián


V roce 2011 se dočkal Milan Kadlec, který vyhrál spurt pelotonu před hotelem Voroněž.

Foto Jan Brychta


Rok 2012 byl dalším mílníkem, snažili jsme se přinést živé informace rovnou z trati, byly pochopitelně nejprve jen textové, následně doplněné fotoreportáží. 

Dlouhým únikem vyhrál Rakušan Riccardo Zoidl, nyní profesionál týmu CCC. Z tohoto ročníku vzniklo i zajímavé video, které je stále na YouTube:

V tomto ročníku se angažovala z vlastního zájmu společnost Cofidis, na konci sezóny ovšem z české cyklistiky odešla.

Foto Ladislav Hájek


Stejný formát našich reportáží probíhal i o rok později, v roce 2013 jsme poskytovali textové informace a po závodě fotoreportáž. Start byl u Voroněže a cíl na vrcholu stoupání v Kohoutovicích.

Svého druhého vítězství, v obzvlášť chladných podmínkách, zde dosáhl Milan Kadlec.

Foto Jaroslav Svoboda

A potom už následují ročníky vzpomínané v začátku článku.


Také letos připravuje RoadCycling.cz s firmou Techniserv IT živou reportáž, nejdříve od startu tradiční fotoreportáž, ke které se v závěru závodu přidá internetové Live vysílání.

Textové, fotografické a video informace ze závodu pochopitelně uvidíte na našich stránkách, tak jako v předchozích ročnících.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste