Contadorův nástupce zkoušel Dlouhé stráně

29.04.2016 | Marek Matějka

Contadorův nástupce zkoušel Dlouhé stráně

Enric Mas Nicolau, španělský vrchař českého kontinentálního týmu Klein Constantia, si v týdnu vyzkoušel nejtěžší etapu Závodu míru U23 s dojezdem na Dlouhých stráních. S rodákem z Mallorky a jedním z favoritů Závodu míru, jsme prohodili pár slov.

Enric Mas je ve farmě WorldTour týmu Etixx - Quick Step prvním rokem, ale už dokázal upoutat pozornost. Brzy po startu sezóny vyhrál etapový závod Volta ao Alentejo v Portugalsku a bylo zřejmé, že je to opravdový talent. Hned v dalším závodě Giro del Belvedere měl bohužel kolizi s autem. Následkem byla zlomenina kosti v hrudníku. ,,Byla to smůla, teď se vracím k závodům a teprve uvidím, jak na tom budu. Bohužel jsem přišel o Lutych - Bastogne - Lutych U23, což byl můj velký cíl v sezóně, ale budou další závody. Chystám se hlavně na Giro della Valle d'Aosta v Itálii a samozřejmě Tour de l'Avenir."

Mezi důležité závody pro cyklisty pod 23 let patří i Závod míru, od loňska patřící do kategorie N.cup. ,,Když mi bude Závod míru sedět, mohl bych uspět, ale ještě je brzy předvídat. Teprve se chystám na první závody po zranění. Teď jsem tři dny v Česku, vyzkouším si etapy Závodu míru a také jsem pozván na Španělské velvyslanectví v Praze jako čestný host. Potom pojedu etapák Carpathian Couriers v Polsku. Ještě jsem ten závod nejel, tak nevím, jak se mi bude dařit, ale hlavní je dostat se zpátky do závodní formy."

Před zraněním a nucenou pauzou nebylo pochyb o tom, že by Enric Mas byl lídrem španělského týmu pro Závod míru, ale okolnosti se změnily a Enric se musí rychle dostat zpět do formy: ,,Před Závodem míru pojedu s národním týmem Vuelta Madrid a teprve poté se určí, kdo bude lídr."

Jako vynikajícímu vrchaři by mu nejtěžší etapa na Dlouhých stráních měla vyhovovat. Jedno z nejvíce náročných stoupání naší země se totiž v závěru pojede hned dvakrát. Nejdříve závodníci vyjedou z těžší a delší strany, sjedou po širší silnici zpátky pod kopec a pak už je na radě cílový výjezd až k nádrži přečerpávací elektrárny. ,,Je to opravdu extrémně těžká etapa. Už kopce před Dlouhými stráněmi jsou těžké. A cílové stoupání je pro naši kategorii hodně těžké a dlouhé. Jel jsem kolem 12 kilometrů v hodině a i když jsem nejel naplno, vím, že v závodě nepojedu o moc rychleji. A kopec se jede dvakrát, bude to hodně těžký den."

Také manažer týmu Klein Constantia René Andrle si myslí, že bude Závod míru výjimečně těžký závod: ,,Druhý den jsme si projížděli s Enricem a taky s Romanem Lehkým další etapu a taky je těžká. Bude to závod vyloženě pro vrchaře."

Bývalý český profesionál René Andrle je o kvalitách svého svěřence přesvědčen: ,,Enric je v kopcích opravdu extratřída. Loni byl jednoznačně nejlepším závodníkem Fundacion Contador, týmu Alberta Contadora. Proto dostal příležitost v Tinkoffu, byl s Albertem na soustředění a zvažovali, že si ho vezmou na stáž. Nakonec to dopadlo jinak. My jsme o něj hodně stáli, dlouho jsme jednali s Franem Contadorem, bratrem Alberta a taky se samotným Albertem. Nakonec jsme se domluvili tak, že Enric šel k nám a my jim poslali zpátky Alvara Cuadrose."

I sám Enric je v českém týmu, který má tolik úspěchů s výchovou talentů, velmi spokojený.,,Je to skvělý tým. Je tu spousta výborných závodníků a vše velmi dobře funguje. Pro mě byl přestup do Klein Constantie velký krok vpřed."

Velkou výhodou týmu Klein Constantia je také fakt, že je velmi blízko velkému WorldTour týmu Etixx - Quick Step. A získat smlouvu v týmu WorldTour je pro 21letého závodníka nejdůležitější cíl celého roku. ,,Mám před sebou ještě jednu sezónu v U23, ale rozhodně bych byl radši, kdyby jsem se už dostal do týmu WorldTour."

Enrica osobně připravuje bývalý profesionál týmů Caisse d'Epargne, Astana a Kaťuša Toni Colom. ,,Spolupráce s Tonim je skvělá, když byl sám závodník, dělal v přípravě občas chyby a teď se snaží, abych ty samé chyby nedělal já a aby můj trénink byl více efektivní. Funguje to." 

Španělská cyklistika slavila za poslední roky spoustu úspěchů, ale nyní se zdá, že nejsilnější generace závodníků jako je Alejandro Valverde, Samuel Sánchez, Joaquim Rodriguez nebo Alberto Contador nemá odpovídající nástupce. Vypadá to, že v mládežnických kategoriích Španělsko trochu zaspalo. Několik talentovaných španělských cyklistů přesto vyrůstá a jedním z nich by mohl být i Enric Mas. Zejména v kopcích má španělská cyklistika bohatou historii a vrchaři a závodníci pro nejtěžší etapové závody jsou vždy nedostatkovým zbožím: ,,Vím, že jsem vrchař. Je to moje největší přednost. Na těžké závody v kopcích se chci specializovat."

Ještě je brzy předvídat, zda se zrovna Enric Mas ve své kariéře přiblíží Albertu Contadorovi či jiným hvězdám Pyrenejského poloostrova. Ale potenciál mu nechybí a jeho i další hvězdy budoucnosti můžeme vidět na našich silnicích od 3. do 5. června při Závodě míru U23.

Foto Klein ConstantiaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste