Cyklokros v Jičíně sice bez diváků, ale s televizí a početnou zahraniční účastí

21.11.2020 | Jiří Vlasák, foto: Cyklokros.cz

Cyklokros v Jičíně sice bez diváků, ale s televizí a početnou zahraniční účastí

Zítra, tj. v neděli 22. listopadu i přes aktuální zdravotnická opatření proběhne čtvrtý závod Českého poháru v cyklokrosu v Jičíně. Na trati loňského mimořádně vydařeného Mistrovství republiky v lokalitě Čeřovka. Tentokrát, stejně jako v případě ostatních pohárových závodů, jde o nejnižší UCI kategorii C2, což ale nebylo překážkou pro přihlášení se početné zahraniční konkurence.

Závodit budou čtyři kategorie. V 9:40 odstartují juniorky, 10:45 junioři, 12:00 ženy a vyvrcholení programu, závod mužů, v 13:10. Ten budeme moci sledovat v přímém přenosu České televize, který začíná v 13:00.

"Hlavní hygienička ČR po dlouhém vyjednávání umožnila pořádání čtyř závodů. Pochopitelně se na nich pojedou pouze závody elitních kategorií mužů, žen, juniorů a juniorek. Vše samozřejmě za přísných hygienických opatření," řekl s úlevou předseda cyklokrosové komise Petr Balogh. Závody byly povoleny na základě výjimky Ministerstva zdravotnictví.

Kvůli zdravotnickým opatřením kromě neúčasti nejmladších kategorií byl například zrušen oficiální trénink den před závodem, nebudou k dispozici společné šatny a sprchy. Podmínkou účasti je předložení testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou RT-PCR s negativním výsledkem, ne starší 48 hodin (u zahraničních závodníků 72 hodin) a vyplněného dotazníku UCI na přítomnost viru COVID-19. Ze stejného důvodu se omluvili původně delegovaní UCI rozhodčí, takže hlavním by měl být jediný český mezinárodní cyklokrosový rozhodčí Karel Kaňka.

Karla Štěpánová a Nikola Bajgerová

Do závodu juniorů je v této chvíli přihlášeno 31 cyklistů, z toho 9 z pěti zahraničních národů, v nejpočetnější sestavě 4 závodníků stanou na startu Francouzi. Chybět by neměl ani vedoucí junior průběžného pořadí Matěj Stránský (IVAR CS – AUTHOR TEAM), který ovládl všechny předešlé tři závody Českého poháru.

Stránský si vedl velmi dobře i na zahraničních závodech, když například 24. října při Telenet Superprestige v Ruddevoorde skončil na skvělém 5. místě v záplavě domácích belgických mladíků. Ve zmíněném závodě dokončil z českých závodníků ještě na 6. místě Matyáš Kopecký a 12. Matyáš Fiala. Takže výborný výkon tria českých juniorů. Kopecký (Callant - Pauwels Sauzen CT) i Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) jsou přihlášeni také do jičínského závodu.

Juniorek je přihlášeno pouze 15 včetně dvou zahraničních. Chybět by neměla ani vedoucí závodnice průběžného pořadí Kateřina Hladíková, klubová kolegyně Stránského, která v předešlých třech závodech skončila shodně na stříbrné pozici. První dva závody vyhrála Češka žijící a závodící v zahraničí Julia Kopecky (LRTV Swift), ta však třetí závod vynechala. Tím umožnila vítězství Anně Růžičkové (Dukla Praha), které se však v předešlých dvou tolik nedařilo. I ony jsou do závodu přihlášeny, takže i přes nepočetné startovní pole bychom mohli vidět dramatickou podívanou.

Žen je přihlášeno ještě méně, pouhých 12. Mezi nimi 2 Francouzky a po jedné Belgičance, Němce a Slovence. K největším favoritkám bude patřit Karla Štěpánová (Pushbikers XC Team), která sice neovládla ani jeden ze tří dosavadních pohárových závodů, ale nasbírala v souhrnu nejvyšší počet bodů. Přihlášena je i loňská republiková šampionka Pavla Havlíková KC KOOPERATIVA Jablonec nad Nisou).

Michael Boroš

Startovní listina mužů obsahuje aktuálně 30 cyklistů a tady bude zahraniční konkurence nejpočetnější. Dokonce v součtu předčí i české závodníky. Mezi 16 cyklokrosaři sedmi cizích národů vynikají početností Francouzi, kterých by mělo dorazit hned 7.

Na startu bychom měli vidět všechny tři nejlepší muže průběžného pořadí Českého poháru. Vedoucího Michaela Boroše (ČEZ Cyklo Team Tábor), Nizozemce Van der Meera (Bombtrack Biczles p-b Hunt) i týmového spolujezdce Boroše Šimona Vaníčka. Michael Boroš vyhrál v Mladé Boleslavi i Rýmařově, Na Holých Vrších podlehl Landeru Loockxovi, ten ale v Rýmařově nestartoval a ani do Jičína není přihlášen.

Stále lepší výsledky v této sezóně zatím prokazuje Jakub Říman (Auto Škoda Mladá Boleslav), který se v Rýmařově propracoval až na stříbrný stupínek, čímž se posunul už na 4. místo průběžného pořadí. Tak uvidíme, zda vzestup výkonnosti potvrdí i v Jičíně.

Ze známých důvodů chybí ve startovní listině loňský mistr republiky Emil Hekele, který poté, co vzorek A, odebraný letos při předsezónním reprezentačním soustředění, obsahoval zakázanou látku, čeká na výsledky vzorku B. 

Šimon Vaníček

Závod organizuje a zajišťuje skupina nadšenců sdružená kolem Petra Kordíka, která se postarala o loňský zdařilý národní šampionát, takže lze očekávat opět vydařenou podívanou. 

„Závod se jede oficiálně bez diváků ze známých důvodů. Takže všechny zvu k televizním obrazovkám. Trať je z 99% shodná s tou loňskou mistrovskou. Dnes ráno, tj. v sobotu, kdy dokončujeme přípravu trati, je teplota kolem bodu mrazu, ale promrznout trať nestačí, takže se závod odehraje na blátíčku. Nejhorší bylo čekat na to, zda závody budou hlavní hygieničkou povoleny, což se nakonec díky aktivitě pana Balogha, viceprezidenta ČSC a šéfa cyklokrosové komise, podařilo a za to jsme moc rádi,“ řekl pro RoadCycling.CZ Petr Kordík.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


piratelu
Pakárna...
21.11.2020 21:48:32
Silničář
Kategorie Elite a U23 celkem 10 Čechů na startu a to cyklokros z ČSC bere neuvěřitelné peníze .Už se na ČSC vzpamatujte !! A dejte peníze do mládeže na silnici tam jsou výsledky. Prostě Toi Toi Cup je navoněná bída. Mistr ČR Hekele dopoval reprezentační trenér Dlask dopoval opravdu příklady pro mládež . A v lednu před MR bude zase p. Balog obvolávat a nutit juniory ke startu ať v TV není ostuda.
22.11.2020 17:49:49
piratelu
Opravdu to bylo super se na to koukat. První 2 tak na top 30 v SP. rád bych se zmýlil. Zbytek bych poslal na zkušenou rok do kolbenky. Jo, profíci... uvidíme za týden co Boroš předvede...
23.11.2020 20:20:20
piratelu
Ta zahraniční konkurence. Buďto jim bylo 20 nebo 35... Jo, v ČR se rozdávají body zadarmo... První francouz dostal rundu už ve čtvrtým kole... odkaz Před 30ti lety bylo 5 čechů v top ten...
23.11.2020 20:29:21
Potocký M.
piratelu@ souhlasím a nebylo by to poprvé co trenér poslal své svěřence makat a museli trénovat při zaměstnání. Řada kluků které vzpomínáme chodila do práce kde měla částečné úlevy. Přitom z hlediska objemů stihli a zvládli ročně tak říkajíc o 100% více o proti těm dnešním "profíkům" Ale dnes řada lidí zaměňuje trénink za požitkářské ježdění. Jednoznačnou odpověď neznám ale bude to něco v rovině nabítka a poptávka. Né že by na tom ČSC neměl žádný podíl ale i to dnešní žití ve virtuálním světě přes počítače, chytré telefony, . . Kde z hlediska času jsou srovnatelně dlouho jako na trénincích. Kdysi jsem byl přihlášen na nějaké cyklistické diskuzi. Kde se mimo jiné u diskutéra zobrazovala statistika kolik hodin je (týdně či měsíčně) na té diskuzi a kolik vložil . . . . Co mě utkvělo v paměti byl relativně častý nářek že není možné týdně trénovat xx hodin, protože nemá tolik volného času. Přitom daleko více ten člověk odseděl u té diskuze. Jsem mimo jiné rád že jsem se narodil r.1957. A prožil sport takový jaký byl, kdy jsme na technicky daleko hůře vybavených kolech včetně oblečení dokázali výrazně více než dnešní generace. Je až neskutečné kolik lidí tehdy závodilo. V době kdy nebylo kolo tak lehce dostupné jako dnes. Dnes mají lidi z hlediska materiálu dostatek, řekl bych až nadbytek. Ale srdíčko a ctižádost postrádají :-(
23.11.2020 21:52:44
piratelu
Miloši... Promiň že Tě tak oslovuji... Známe se ale Ty mě asi už ne. Párkrát jsme spolu závodili... V osmdesátych letech... Ve východních Čechách... Já jsem jezdil za loko Pce... Na současnou dobu máme asi tak stejné názory...
24.11.2020 22:37:12
Potocký M.
piratelu díky za oslovení :-) některé lidi jsem již "rozklíčoval" ale Tebe jsem neměl důvod neb se do mě nenavážíš :-) Jo souhlasím že se většinově shodujeme. Určitě si na mě dokážeš dohledat kontakt. Jsem i na strava.com tak se můžeš ozvat. Jezdíš na cyklokrosovém kole???
24.11.2020 23:17:28
piratelu
Miloši, přeji Ti hezký sobotní večer... Jo, já jsem jezdil v v 80desátkák za Loko Pce. A ty za Jíčín... Nebo se pletu?
28.11.2020 17:08:25
piratelu
Hmmmm... posledních 5 let jsem toho moc nenajezdil... Ale minulý týden jsem si koupil novou raketu. Takže mám motivaci na novou sezonu... Ale poznal jsem že máme přibližně stejné názory. Jsi na FB? Ville Posti... Ok, trochu speciální jméno... Ale už mě 2x smázli...
28.11.2020 17:18:12
Potocký M.
piratelu na ničem z toho co píšeš nejsem. Od svého počátku stále působím v T.J. Jiskra Jaroměř. Jo jsem na Skype a na strava.com Jezdiš na kole tak tam přeci musíš být taky :-)) Zde oddílové stránky odkaz
28.11.2020 18:10:00
piratelu
No, tak tam nikde nejsem... Vzpomínám si, že jsme spolu byli tak někdy v roce 1982-1983 odjetí ve Vysokým Mýtě. ještě tam byl Pepa z Hlinska. A na toho čtvrtýho si nevzpomínám. Vím že byl malý postavy. Já mám 193 cm...
29.11.2020 18:12:52
Potocký M.
piratelu tenhle závod mě utkvěl v hlavě (mám i fotky) ale díky asi pozdějšímu ročníku. byla zima já měl kuklu a v závěru byla větší skupinka co se tenčila díky klukům z České Třebové. neustále nastupovali. Měli početní převahu, no a když jsem si uvědomil že jedinej kdo jim odchytal všechny nástupy jsem já. Tak jsem to zkusil, jedinej kdo to stihnul byl Jarda Bendl. Ale do cíle jsem přijel sám, Jarda se vyjádřil že se nedokázal udržet v háku ani v mírném sjezdu. Zavolej 603840877 dáme řeč. Na cyklokros jsem se ptal proto že tu máme přes podzim až do jara vyznačenou a udržovanou trať a jezdíme tedy každou sobotu.
30.11.2020 22:39:59
piratelu
Ok... Brnknu Tí zítra... Nebuď ale překvapený... Pošli mě ty fotky... peslxx@gmail.com... 5 let jsem pořádně nejezdil... Ale chytám comeback...
01.12.2020 22:39:30
piratelu
Už jsem si vzpoměl... Ten malelej, čtvrtej byl s Třebový.
01.12.2020 22:41:03
piratelu
Můj comeback po 5ti letech. Včera dorazil krasavec...odkaz
01.12.2020 22:43:30
piratelu
Ot státu kde žiji 31 let dostanu příspěvek 600 Euro. Od městečka dostanu dalších 200 Euro... A můj Canyon s výbavou Sram Red koupí soused... Takže mě tohle krásný kolo bude stát tak asi 30 000 Kč...
01.12.2020 22:49:01