10. etapa, úterý 12. 7.: Andora - Revel, 197 km

Peloton vyrazí z Andory a rovnou zamíří do kopce. Jede se Port d'Envalira, stoupání dlouhé 22 kilometrů s průměrem 5,5 %, ale zároveň je to jediné velké stoupání dne, zbytek etapy vyhovuje spíše sprinterům. Měla by to být zvláštní etapa, za Envalirou je dlouhý sjezd a dlouhá rovinatá pasáž, ve které ale hrozí vítr a terezíny. To by mohlo být hodně zajímavé. A na 190. kilometru etapy je krátké, ale strmé stoupání. Odtud je to jen 7 kilometrů do cíle a uvidíte, jestli někomu zabrání spurtovat o vítězství. Vítěz se odhaduje jen stěží, může jím být Peter Sagan,nebo Bryan Coquard či klasický sprinter typu Marka Cavendishe, ale také nějaký uprchlík.

 

11. etapa, středa 13. 7.: Carcassonne - Montpellier, 162,5 km

Další etapa je vyloženě pro sprintery. Startuje se v Carcassonne a po 162,5 kilometrech se končí v Montpellier. Na začátku jsou dvě vrchařské prémie 4. kategorie a celá etapa je lehce zvlněná, ale není to nic dramatického a spurtu pelotonu by nemělo nic zabránit. Sprinterské týmy nechtějí přijít o další příležitost. Vydrží forma Marku Cavendishovi? Nebo se prosadí díla Andrého Greipela či Marcela Kittela?

 

12. etapa, čtvrtek 14. 7.: Montpellier - Mont Ventoux , 184 km

Konečně etapa, ve které se závodníci na celkové pořadí nemohou schovávat. Legendární Mont Ventoux! Start je v Montpellier a začátek etapy je rovinatý. Až nedlouho před cílovým výjezdem je dvojité stoupání složené z jedné prémie 4. a jedné prémie 3. kategorie. A poté už Mont Ventoux. Jede se z Saint-Estéve. Stoupání měří 15,7 km a průměr je 8,8 %, maxima jsou kolem 10 %. Navíc to hodně fouká a není se kde schovat. V roce 2013 tu dlouho vzdoroval Nairo Quintana útokům Chrise Frooma, ale nakonec podlehl. I letos očekáváme útoky zejména od Frooma a defenzivní taktiku kolumbijského cyklisty. Za těmito světa by se měly tvořit větší rozdíly a pro některé to může být konec nadějí na pódium či jiný dobrý výsledek.

 

13. etapa, pátek 15. 7.: Bourg Saint Andéol - La Caverne du Pont d’Arc, 37,5 km

Okamžitě po Mont Ventoux je na řadě další velmi důležitý den, individuální časovka na 37,5 kilometru. Časovka není jednoduchá, končí se na kopci a stoupá se i během etapy a také je dost technická. Favoritem je Chris Froome a to i na etapové vítězství, nejenom co se týká celkového pořadí. Pro mnoho specialisty je to ale nejdůležitější den sezóny, Tony Martin se chystá, stejně jako Tom Dumoulin, Fabian Cancellara by rád něco zajel na své poslední Tour a časovky v etapácích má rád i Jan Bárta.

Pro soupeře Chrise Frooma by hlavní příliš neztratit. Je to kritická etapa pro Quintanu, ale ještě více pro Daniela Martina či Joaquima Rodrigueze.

 

14. etapa, sobota 16. 7.: Montélimar - Villars-les-Dombes, 208,5 km

Favorité na celkové pořadí Giro si vydechnou v etapě z Montélimaru do místa s příšerně dlouhým názvem Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux nedaleko Lyonu. Je to další etapa delší než 200 kilometrů, ale neměla by být výjimečně náročná. Očekává se hromadný dojezd a vítězství nějakého sprintera.

 

15. etapa, neděle 17. 7.: Bourg-en-Bresse - Culoz, 160 km

Nedělní etapa je pravým opakem etapy sobotní. Bude totiž čistě horská. 160 kilometrů mezi Bourg-en-Bresse a Culozem okoření šest vrchařských prémií. Nejdůležitější jsou samozřejmě ty dvě poslední. Nejdříve Grand Colombier (12,8 km, 6,8 %, HC) a poté Lacets du Grand Colombier (8,4 km, 7,6 %, 1.). Ten se tyčí 14 kilometrů před druhým cílem a opět může očekávat zběsilý závěr ze sjezdu, ale tentokrát mnohem větší pozor na úniky.

 

16. etapa, pondělí 18. 7.: Moirans-en-Montagne - Bern, 209 km

Cyklisté si zazávodí i v pondělí. Trasa peloton zavede do Švýcarska, do domova Fabiana Cancellary, do hlavního města Bernu. Etapa je dlouhá (209 km) a většinu dle rovinaté, ale samotný konec není úplně snadný. Nejdříve přijde krátké stoupání Nydeggasse (250 metrů, 7 %) a hned poté Papiermühlestrasse (600 metrů, 6,5 %). Z vrcholu je to něco málo přes kilometr do cíle. Závěr je tedy těžký a klasikářský. Etapa pro Petra Sagana? Nebo smto bude pohádková etapa a pro vítězství si sólově dojede Fabian Cancellara? Určitě něco zkusí. Zná to tu perfektně.