Fantastický Tadej Pogačar vyhrál Lombardii

09.10.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Fantastický Tadej Pogačar vyhrál Lombardii

Nejlepší cyklista světa Tadej Pogačar vyhrál poslední monumentální klasiku sezóny, slavnou jednorázovku Okolo Lombardie. Slovinec navázal na tři nejlepší cyklisty všech dob Fausta Coppiho, Eddyho Merckxe a Bernarda Hinaulta a jako čtvrtý muž historie vyhrál Tour de France a Lombardii v jedné sezóně.

O nejlepším cyklistovi letošní sezóny není nejmenších pochyb. Tadej Pogačar (UAE Emirates) přidal k vítězstvím na Tirreno - Adriatico, Lutych - Bastogne - Lutych, Tour de France a dalším triumfům také další monument Okolo Lombardie. V Bergamu ve spurtu porazil domácího Fausta Masnadu. Pro třetí místo si dojel Adam Yates. U

Tadej Pogačar byl jediným závodníkem, kterému se podařilo ujet v předposledním stoupání Passo di Ganda. Zaútočil už 36,5 kilometru před cílem. Před ním to dvakrát zkusil Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo), ale Pogačarův nástup byl mnohem dynamičtější a velmi překvapivě na něj nikdo nezareagoval. Ani favorizovaný Primož Roglič (Jumbo - Visma), který v cíli přiznal, že dnes na to neměl a nemohl reagovat. Dokonce měl problém udržet se ve skupině pronásledovatelů. 

Pogačarův útok byl velký problém pro Deceuninck - Quick-Step. Belgický celek kontroloval většinu závodu a udával rychlé tempo v pelotonu, ale ve stoupání Passo di Ganda brzo přišel o Remca Evenepoela a ani Joao Almeida nebyl mezi nejlepšími. V prudkém výjezdu neměl dostatek sil a sebevědomí ani mistr světa Julian Alaphilippe a do akce musel být povolán Ital Fausto Masnada. Rodák z Bergama se ve výjezdu snažil udržet Pogačara na dostřel. Vítěz Tour dorazil na vrchol Gandy s náskokem 36 sekund. Za ním se vytvořila skupina složená z favoritů: Julian Alaphilippe, David Gaudu (Groupama - FDJ), Adam Yates (Ineos Grenadiers), Michael Woods (ISN), Primož Roglič, Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma), Alejandro Valverde (Movistar) a Romain Bardet (DSM).   

Pogačar se pustil do dlouhého a technického sjezdu s velmi solidním náskokem. Julian Alaphilippe se na začátku sjezdu pokusil utrhnout soupeře v mnoha nebezpečných zatáčkách, ale nepodařilo se mu to. A tak v krátkém úseku do kopce nastoupil Fausto Masnada. Nikdo ze soupeřů nereagoval, Masnada měl být pouze domestikem, volavkou Juliana Alaphilippa.

Jenže Masnada je v kopcích v okolí Bergama doma a ve sjezdu si počínal skvěle. Pogačar udržoval náskok před skupinou s Alaphilippem, Rogličem a dalšími favority, ale náskok před Masnadou rychle ztrácel. Ital zatáčky projížděl hodně zeširoka, nezdál se na prvním pohled moc rychlý, ale ve skutečnosti stáhl během sjezdu ztrátu půl minuty. 

A překvapivě začal na rovině před Bergamem s Pogačarem střídat. Bylo to zcela nelogické, ve druhé skupině měl rychlého Alaphilippa. Sportovní ředitelé Deceuninck - Quick-Step mu rychle vysvětlili, jak se věci mají a zakázali Masnadovi se s Pogačarem střídat. Ital nechtěl přijít o možnost bojovat o vítězství na tak významném závodě, ale musel se podřídit týmovým zájmům. Pogačar musel jet sám a síly mu rychle ubývaly. 

Jenže ani ve druhé skupině nešlo vše podle plánu. Rozhodně ne pro Deceuninck - Quick-Step a Juliana Alaphilippa. Světový šampion samozřejmě nestřídal a nepodílel se na sjíždění týmového kolegy. Mohl šetřit síly, ale sám Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma), týmový kolega Primože Rogliče, vedoucí duo dostihnout nemohl. Skupina se začala točit celá s výjimkou Alaphilippa a stáhla odstup na Pogačara pod půl minuty. Jenže spolupráce se brzo rozpadla a odstup začal opět růst. V nájezdu do posledního krátkého stoupání v historickém centru Bergama byl rozdíl mezi skupinami přes minutu a bylo jasné, že vítězi se rozhodne mezi Pogačarem a Masnadou. 

Slovinec jedoucí stále na první pozici se nenechal Masnadou rozhodit. V strmém výjezdu nasadil tak ostré tempo, že Masnada nemohl zkusit očekávaný útok. Nástup na vrcholu stoupání Pogačar s přehledem pokryl. Dvojice se společně dostala až na cílovou rovinku. Pogačar byl stále na první pozici a dvojice pomalu zpomalovala. Pogačar okamžitě zareagoval na soupeřům pokus zahájit spurt a s přehledem Itala porazil. 

Ve skupině pronásledovatelů v posledním stoupání zaútočil Romain Bardet a utrhl Rogliče a Yatese, jenže ti se do skupiny vrátili v cílové rovince, Roglič na nic nečekal, nastoupil s Yatesem v zádech, který tak vyhrál sprint o třetí místo. Roglič skončil čtvrtý a Alejandro Valverde pátý. Julian Alaphilippe projel cílem na šesté místě před Gaudum, Bardetem a Woodsem. 

Čeští závodníci Petr Vakoč (Alpecin - Fenix), Karel Vacek (Qhubeka NextHash) a Jan Hirt (Intermarché - Wanty - Gobert) se do cíle nedostali.   


  

   

    

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste