Favorité 103. Kolem Flander

06.04.2019 | Marek Matějka

Favorité 103. Kolem Flander

Deceuninck - Quick-Step proti zbytku světa, Mathieu van der Poel proti Woutu van Aertovi, Greg Van Avermaet proti Petru Saganovi a tak bychom mohli pokračovat. Letošní ročník Kolem Flander má spoustu favoritů.

Kolem Flander je nejvýznamnější belgickou klasikou a opravdovým svátkem cyklistiky. Letošnímu ročníku chybí jeden jasný favorit a proto věříme v atraktivní podívanou, se Zdeňkem Štybarem v hlavní roli.    

Právě Zdeněk Štybar je favoritem číslo 1. Lídr nejsilnějšího týmu Deceuninck - Quick-Step musí být hlavním favoritem. Zdeněk v průběh letošní sezóny dokázal, že umí vítězit a je pravidlem, že před vítězstvím na Ronde van Vlaanderen je potřeba být úspěšný i na předchozích závodech. Pokud někdo není v ideální formě týden, či dva před závodem, na Ronde neuspěje. 

Pro Štybara je to největší příležitost v kariéře, ale když to nevyjde, je tu ještě Paříž - Roubaix, kde se mu dlouhodobě daří o dost lépe. Deceuninck bude závodit kolektivně a nezáleží na tom, kdo z nich zvítězí. To je pro Štybara trochu riziko, nepojede se jen na něj, ačkoliv je z týmu evidentně nejlepší, ale může z toho i těžit. Mezi velké favority patří také Bob Jungels, který určitě zkusí sólový únik, stejně jako loni na Lutych - Bastogne - Lutych a letos na Kuurne - Brusel - Kuurne. 

Deceuninck - Quick-Step kromě těchto dvou nasadí i zkušeného Philippa Gilberta, který také patří k favoritům, ale už není tak silný, Yvese Lampaerta a domestiky Ilju Keisseho, Tima Declercqa a Kaspera Asgreena. Trochu překvapivě se nedostalo na Floriana Senechala, který se však chystá na Paříž - Roubaix. 

Greg Van Avermaet

Deceuninck - Quick-Step se bude snažit závod ovládnout a ostatní jim v tom musejí zabránit. To je úkol zejména pro Grega Van Avermaeta. Lídr týmu CCC je objektivně jedním z nejlepších klasikářů, formu má na úrovni Zdeňka Štybara, ale proti převaze soupeřů v modrých dresech to má těžké. Musí zůstat v klidu, čekat na rozhodující úseky tratě a mít i štěstí, protože na svůj tým spoléhat nemůže. Musí být odvážný a vsadit na jednu kartu.

Nikdo nemá takové sebevědomí jako Mathieu van der Poel. Nizozemský mistr vyhrál ve středu svou první větší klasiku a chce vyhrát i Kolem Flander. Jenže zvítězit v monumentální klasice při svém debutu, a zejména na Ronde, je téměř nemožné. Van der Poelovi budou chybět zkušenosti, ale možná to svým obrovským talentem překoná.Určitě bude aktivní a bude útočit, jenže závod měří skoro 270 kilometrů, dokáže ušetřit síly? Má velkou výhodu rychlého spurtu, v malé skupině by měl porazit skoro každého. 

Wout van Aert je skor stejně talentovaný jako jeho nizozemský rival, ale něco málo mu schází. Zatímco Van der Poel vítězí snadno, Van Aert se na každý úspěch dost nadře. Má skvělou formu a Flandry už zná, loni dojel na devátém místě. Má také mnohem lepší tým, než Van der Poel. V cyklokrosu je Nizozemec lepší, ale na silnici jsou vyrovnanými soupeři. Belgičan je ve spurtu o něco pomalejší, ale i tak je dost rychlý na to, aby porazil spoustu klasikářů. 

Peter Sagan

Peter Sagan letos není tím, kým byl několik posledních let. Před třemi lety suverénně vyhrál, loni ovládl Paříž - Robaix, ale letos mu nic nevychází. Formu nemá špatnou, jinak by stěží dojel čtvrtý na Milán - Sanremo, ale na E3 a Gent - Wevelgem v nejtěžších výjezdech na soupeře nestačil. Mohl se během jednoho týdne výrazně zlepšit? Těžko. Ale je to Peter Sagan, největší osobnost klasik, soupeři ho nesmí podcenit. Ani týmovou podporu nebude mít moc velkou. Sice se může opřít o Daniela Osse, ale jak dlouho Ital vydrží vepředu? Dvě letošní posily Oscar Gatto a Jempy Drucker na startu kvůli zdravotním problémům nebudou. 

Vítězství obhajuje Niki Terpstra, ale po přestupu z Quick-Stepu do Direct Energie ztratil trochu svého kouzla. Loni měl životní formu, podobně jako Zdeněk Štybar letos a dokázal využít převahy svého týmu. Terpstra musí do cíle dorazit sám, protože ve spurtu je pomalý a to se nám zatím nezdá reálné. 

Pořádnou smůlu má Oliver Naesen. Úspěch na Kolem Flander mu asi není souzen. Letos sice má životní formu, ale nedlouho před startem onemocněl, nachladil se po stříkání šampaňským na pódiu Gent - Wevelgem a to by mu mělo vzít hodně sil. Na startu snad bude, ale ideální příprava to rozhodně není. Naesen patří k několika černým koňům závodu. 

Celek Lotto Soudal se po několika neúspěšných závodech rozhodl posílit sestavu o Tima Wellense. Belgičan se připravuje na ardenské klasiky, ale vyzkouší si i Flandry. Přesto bude hlavním lídrem Tiesj Benoot. Wellens a Benoot musí útočit brzo, musí oslabit soudržnost Deceunincku.   

Alejandro Valverde na Koppenbergu

Poprvé se na Kolem Flander představí mistr světa Alejandro Valverde. Lídr Movistaru zatím hledá svou nejlepší formu a bez zkušeností ze závodu nemůže být zařazen mezi nejužší špičku favoritů. Navíc je velmi lehký a to bývá na kostkách problém, ale Valverde bere Flandry vážně, umí dokonale šetřit síly na rozhodující okamžiky závodu a je velmi dobrý v poziční jízdě. V závěru nebude chybět mezi nejlepšími. Ale vítězství by bylo šokující. 

Mezi širší okruh favoritů patří spousta dalších závodníků. Jezdci Trek - Segafredo John Degenkolb, Jasper Stuyven a Mads Pedersen. Závodníci Sunwebu Søren Kragh Andersen a Michael Matthews. EF Education First nasadí Alberta Bettiola, Sebastiana Langevelda a snad i Sepa Vanmarckeho, kterého trápí zraněné koleno.

Lídrem UAE Emirates je Alexander Kristoff, Bahrain Merida spoléhá na Mateje Mohoriče a Sky na Luka Rowea. V úspěch doufají Dánové Magnus Cort (Astana) a Michael Valgren (Dimension Data) a samozřejmě také mistr Evropy Matteo Trentin (Mitchelton - Scott).  

Favorité Kolem Flander: 

∗∗∗∗∗ Zdeněk Štybar

∗∗∗∗ Greg Van Avermaet 

∗∗∗ Mathieu van der Poel, Wout van Aert, Bob Jungels 

∗∗ Peter Sagan, Niki Terpstra

∗ Tiesj Benoot, Philippe Gilbert, Oliver Naesen

Foto Sirotti, Getty Images 
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste