Jan Nesvadba: “Loni jsem byl zklamaný z výsledků v zahraničí. To chci změnit!“

27.09.2019 | Jiří Vlasák, Foto: Jaroslav Svoboda

Jan Nesvadba: “Loni jsem byl zklamaný z výsledků v zahraničí. To chci změnit!“

Janu Nesvadbovi se v průběhu loňského roku dost změnil život: svatba, otcovství. Jak se mu daří kloubit povinnosti rodiče a manžela s prací cyklokrosaře, jaká předsevzetí si dává do nové sezóny, zda předsezónní příprava proběhla podle plánu, tak nejen na to jsme se Honzy zeptali pár dnů před prvním domácím pohárovým závodem, který se jede už tuto sobotu v Mladé Boleslavi.

Jan Nesvadba přišel do cyklokrosu od horských kol a postupně se stal cyklokrosařem na plný úvazek. Původně reprezentoval Expres CZ – Scott team Kolín, od loňské krosové sezóny zakotvil v ČEZ Cyklo team Tábor. Poměrně rychle se dostal v této disciplíně do nejužší české špičky. Zatímco v sezóně 2015/16 jel pouze mistrovství republiky (6.), v dalších sezónách už absolvoval kompletní pohár: postupně 2., 2. a loni vítězství. Dařilo se mu relativně i na mistrovství republiky: 3. v Hlinsku 2017, 2. v Mladé Boleslavi 2018 a opět 3. v Holých Vrších 2019. Bohužel na mezinárodní úrovni mají jeho dosavadní výsledky spíše sestupnou tendenci: na nejvýznamnějším podniku sezóny, mistrovství světa, předvedl heroický výkon na velmi obtížné trati v Lucembursku v roce 2017, kde obsadil 11. místo, jenže o rok později dojel v Nizozemsku 18. a loni zcela propadl: 44. místo v Dánsku.

Honzo, jaké jsou tvoje cyklistická předsevzetí na tento rok?

V loňském roce jsem byl hodně zklamaný z výsledků, kterých jsem dosahoval na zahraničních závodech. To bych chtěl v této sezóně změnit. Na domácích tratích chci potvrdit, že patřím mezi nejlepší. Před čtrnácti dny jsem takový otvírák sezóny v Mladé Boleslavi vyhrál, ale hlavně jsem byl se svým výkonem spokojený a i čísla, která mi to ukazovalo, vypadala velmi dobře. První pohárový závod v Mladé Boleslavi, který je na pořadu už tuto sobotu, není sice svým rovinatým profilem pro mě ideální, ale to nic nemění na tom, že do něj jdu s nejvyššími ambicemi.

Jak probíhala příprava?

Letos jsem tomu dal v přípravě nejvíc, co jezdím na kole. Trénuju převážně individuálně jako celý cyklistický život, průběžně ale konzultuju s táborským trenérem Michalem Bednářem. Myslím, že se mi podařilo trénink nastavit tak, abych se výkonnostně posunul. Velmi dobrá byla celá silniční příprava. Opět jsme absolvovali kvalitní starty v zahraničí, speciálně se zase osvědčila kritéria v Belgii, kde jsme ve srovnání s předešlou sezónou dosáhli lepších výsledků.

Roste vám, zkušenějším, mezi něž vedle tebe nutno počítat Michaela Boroše či Tomáše Paprstku, oproti loňsku větší konkurence v řadách mladých?

Vypadá to z prvních poznatků, že by se zase o kus dál měli výkonnostně posunout Josef Jelínek či Šimon Vaníček, ale je tam řada dalších kluků. Já doufám, že konkurence bude stále větší a všechny nás to bude posouvat dopředu.

A jak to vypadá v táborském týmu?

V Táboře se teď vytříbil skvělý tým, všechny kluky to baví, chtějí to dělat dobře, každý trénink je malý závod. Nedávno jsem týmové parťáky pozval k nám do Krkonoš na soustředění, máme výbornou partu, je tu spousta nadějných kluků, vůbec z nás - řekněme zkušenějších - nemají přehnaný respekt a při tréninku jdou i do nás bez zábran. A to je dobře. I to je důvod, proč se na sezónu hodně těším.

Loni v tvém osobním životě nastala velká změna. Daří se ti skloubit rodinné povinnosti s tréninkem?

Není žádný problém. Na jednu stranu je samozřejmě více povinností kolem rodiny, na druhou stranu je to velká radost a zdroj energie. Nemám to o nic těžší než kluci bez závazků. Někdo se mě ptal, jestli jsem nezhubnul: tak ne, mám stále stejnou závodní váhu, sice dojídám po dceři, ale zase jak roste, tak víc posiluju … (úsměv)

Zapomněl jsi na svého hyperaktivního psa …

Toho beru na trénink, jen když jde o vyjetí … (smích)

Tak ať se letos daří dle tvých představ!Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste