Komentář: Tomáši Kopecký, prosím, jezdi jako o život

03.02.2019 | Libor Matějka

Komentář: Tomáši Kopecký, prosím, jezdi jako o život

Vyhni se české "chytrosti" a jdi do toho naplno. V českém cyklokrosu je zvykem nepřebírat zodpovědnost za závod a radši moc "netahat". Tomáši Kopeckému bylo po závodě kategorie U23 vyčteno, že zbytečně utrácel síly a kvůli tomu přišel o medaili. Ale je to pravda?

Neslo se to z televizních přenosů, zaznělo to před světovým šampionátem i od státního trenéra Petra Dlaska: A bude to i o chytrosti," řekl Dlask, na oficiálních stránkách cyklokrosu.

Nejde jen o Tomáše Kopeckého, jde o náš celý cyklokros, ale i o naši cyklistiku. Podle mnoha lidí je lepší netahat, neútočit a jen šetřit. 

Co by to znamenalo v Dánsku pro Kopeckého? Na dlouhé cílové rovince se ohlížet za sebe, kdo to odtáhne? A když ten za mnou nebude chtít "potáhnout", tak budeme čekat na toho dalšího, který na nás má nějaké manko a zadarmo mu odevzdáme náš náskok?

Tomáš Kopecký možná přišel o medaili, ale kdyby se neustále ohlížel, mohl také dojet mnohem hůř. Tahal i Francouz Benoist, nakonec třetí v cíli. Velmi aktivní byl druhý Belgičan Eli Iserbyt a samozřejmě i mistr světa Tom Pidcock.

Už je načase přestat upřednostňovat "chytrou českou školu", ono se tomu také může říkat "vy....né čecháčství". Měli jsme v minulosti spoustu chytrých závodníků, ovšem ten nejchytřejší byl Zdeněk Štybar, který za to vždy bral nadoraz. A je trojnásobným mistrem světa a cyklokrosovou superstar.


Svěšení nohou a ohlížení se, to Tomáši Kopeckému na výkonnosti do budoucna nic nepřinese, snad jen bolest za krkem. Hodně si pomůže jen dalším krůčkem rozvíjejícím výkonnost a tím je bušení do pedálů, rozvoj výkonnosti a rozšiřování svých schopností. Možná to našeho nejnadějnějšího cyklokrosaře připravilo o jednu příčku, ale rozhodně získal průpravu do dalších závodů. A objektivně se potom také může porovnávat se soupeři, kolik na koho ztrácel a kolik na koho získával. Protože kdyby si položil otázku: "Co kdybych jel nadoraz a netaktizoval, jak bych asi dopadl?", mu v ničem nepomůže.

Je to asi opravdu česká cyklokrosová škola, která možná přinesla českému cyklokrosu několik úspěchů a světových medailí. Jenže, když ji potom v českém poháru praktikují všichni Češi ve všech kategoriích, jaksi potom bolí závodníky víc za krkem, než nohy.

Foto Jaroslav Svoboda
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Olda
Děkuji za článek , včera mě také Mlynářovy rady na šetření a netahání štvaly
03.02.2019 17:26:47
Schweik
Kopecký jel fantastický závod !!! A ty kecy Mlynáře v TV mě nadzvedávali z gauče...je to dnes jediná světlá naděje našeho cyklokrosu.Jen musí pokračovat v čem začal a my fanoušci doufat, že v Holandsku nezdrhne na silnici. A k Elitě...naše elitní tuzemská dvojka už na MS vyráží s cílem nebýt odvolán, to je smutný..., když se dojíždělo ve třetí desítce, to byl průser, dnes závod dokončí jen jeden !Tak za rok asi jak Itálie, poslat tam jen Boroše, jednoho závodníka. Ale jinak ti pravidlo 80 % času odvolat si myslím, že blbost. Nezažil jsem, že by závodník, co je o kolo dojetý způsobil karambol a ovlivnil tím výsledek MS či SP...ale to je můj subjektivní názor...
03.02.2019 19:07:04
Potocký M.
Pěkně vyjádřeno, souhlasím. Je to dlouhodobě potvrzováno rozdílným umístěním (výkonností) lidí co převážně závodí zde a jen občas venku. Navíc většinou jednou v týdnu. No asi každý žijeme jinde tj. momentální závodníci a my bývalí ale nynější fanouškové. My nynější fanouškové vidíme že nejen ti na které naši „závoďáci“ hledí ze zadu neustále útočí. Tak jezdí i ti za nimi a proto je postupem let převálcují. Pošetřit, odpočnout se samozřejmě dá ale když není výkonnost, pouze po závodě série výmluv. Co s takovejma lidma, škoda jakékoliv investice do nich. Nejdříve musí být nasazení, výkonnost a podle toho odměny a zázemí. Ale u nás je vyžadován a provozován spíše opak, bohužel pro všechny včetně „závodníků“ Tady je špatně celý systém, to není jen pochybení závodníka. Kopecký jel naprosto skvěle a díky tomu se propracoval na 4.místo. Ti kluci co tvoří špičku tak v každé té své kategorii jedou doraz a útočí. Jen těm našim oddílový trenéři radí, musíš spekulovat, vozit se, netahat. Místo toho aby dohlídli na tréninky, jednou za měsíc či dva provedli výkonnostní testy a na základě toho přijali opatření. Už loni se Dlasky vyjádřil že na M.S.se nebude jezdit za odměnu ale moc se nezměnilo. Viz.Nesvadba a Paprstka, doma relativně nepřemožitelní. Napsal jsem relativně protože když přijel kdokoliv ze zahraničí tak na první místo nedosáhli. Jmenuji je proto že jsou v kategorii Elite a jak se říká starého psa novým kouskům nenaučíš. A pak není divu že na domácí cyklokrosy diváci nechodí. Špatně fungující systém. Několik dní se staví trať a zázemí ale je to využito lidově řečeno na jeden závod. Během toho dne by na té trati mělo být několik závodů aby se vystřídalo co nejvíce cyklistů včetně hobby. A tam by se časem taky dali najít super závoďáci. Tady není konkurence, protože se ji nevytváří podmínky. A cyklokrosové závody od září do konce února každá sobota neděle. Přehled o tom kolik kdo závodů v sezoně absolvuje. Každá velká věc je složena z řady maličkostí Poprvé v životě jsem při sledování závodu vypnul zvuk. Tolik probíhajícímu komentří. Jo ještě se z vedlejší místnosti ozvala žena, to se fakt nedá poslouchat :-))
03.02.2019 19:48:29
MC
Well done! L. Matějka... Tomáš Kopecký ukázal „gule“... Prišiel sa pobiť o medailu – a pobil sa o ňu na parádu... objektívne skončil tam - aká je jeho výkonnosť... Cyklokros je „šport pravdy“... A Tomáš si môže ozaj povedať, že dal do toho nohy a nie krk :)
04.02.2019 7:22:28
F.Sramota
Pochvala za článek i některé komentáře. Přímočaře napsáno, stejně tak „rovně“, jako jel svůj závod čecho-holanďan Tomáš Kopecký v českém dresu. Oni ti komentátoři prostě chtěli tu medajli, jen si neuvědomují, že i vyčůranost má své meze, a že když si chvíli odfouknete za soupeřem, který je před vámi, a vy chcete být o příčku před ním, musíte jít do trháku a na to sakra musíte mít sílu, obzvláště při dnešním pojetí závodů. Medaili jsme chtěli všichni. Protože v předtuše toho, že od závodníků, kteří jsou řízeni a živeni naším stávajícím cyklokrosovým prostředím, spícím, a bez konkurence a tím pádem spokojeným. A jeden Boroš to nezachrání. Je to jako u našeho vedení cyklokrosového. Také spokojeně dřímá, nikdo je neobtěžuje a když je někdo vyruší svorně se sešikují a dotyčnému dají za uši. Co dělá cyklokrosový svaz, aby se zlepšili podmínky. Vedoucí svazu si chválí táborský areál, a je mu jedno, že z našich závodníků na něm nemá kdo jezdit o slušné umístění. A tak komentátoři radili zajisté v dobrém, mládenci, který s naším celoročním cyklokrosovým prostředím nemá naštěstí nic společného, stejně jako závodník E. Hekele, který ukázal na stav našeho cyklokrosu přímo na trati při MČR. Jaká to paralera. Jeden senior druhý mladík a ani jeden s českým cyklokrosem nemá nic společného, a oba podali krásné výkony. Pojetí závodu bylo u obou stejné. Příprava a jedu, dupu do toho co to dá a na co to dá. Pěkné výkony a zaslouží si oba uznání, neb co se týče našeho cyklokrosu to bylo to jediné co mi bylo milé a příjemné. A otázka, k čemu nám je náš stávající cyklokrosový svaz? Kolik stojí, kdo ho platí, kde je rozpočet?
04.02.2019 13:54:28