Lidl-Trek se soustředil na co nejlepší sprinterský vlak, Quinn Simmons, Toms Skujinš, Jasper Stuyven, Edward Theuns, Simone Consonni i Thibau Nys by se měli zapojit do rozjíždění spurtů a Skjelmose to musí nějak zvládnout sám, ani jeden jeho týmový kolega se mu nebude věnovat. V hře byla nominace Otty Vergaerdeho, který má ke Skjelmosemu blízko, ale nakonec se do výběru nevyšel. „Bylo to těžké rozhodnutí, ale Jonathan je jednička, a tak má plnou podporu. Takže to, že nemáme moc vrchařů, se odráží i v sestavě. Otto byl zatím po mém boku v každém závodě a myslím, že ho na Tour v budoucnu uvidíme,“ nezlobí se dánský vrchař. 

Lidl-Trek věří, že sázka na sprinterský vlak se vyplatí. „Máme jeden z nejlepších týmů na rozjíždění sprintů,“ myslí si Jonathan Milan a chce toho využít už v první etapě s cílem v Lille. „Díky tomu je na mně menší tlak, protože mě mohou perfektně dovézt do posledního kilometru.“

„Klíčová je poslední rovinka. Sprinterský vlak tam opravdu ještě potřebuje hodně sil, protože poslední úsek je asi kilometr a půl rovně do cíle,“ doplňuje Steven de Jongh, sportovní ředitel týmu Lidl-Trek. „Takže tam opravdu ještě potřebujete lidi, aby to Milanovi rozjeli. Pro Jonathana je to ideální dojezd, ale také pro Tima Merliera. I když z trochu jiného důvodu, protože on je králem v načasování spurtu.“

1220773704.jpg

Milan dělal v přípravě co mohl, aby byl v co nejlepší formě před svými debutem na Tour de France. Chce totiž vyhrát bodovací soutěž a musí sbírat body i v těžších etapách. „Na vysokohorském soustředění a Dauphiné jsem shodil pár kilo, ale není to nějak zásadně velký rozdíl. Hodně jsem pracoval na tom, abych slušně přejížděl kopce.“

„Získat zelený dres bude složité, ale to je vždycky. Je to jeden z mých velkých cílů pro letošní Tour, i když si myslím, že se o něj automaticky ucházíte, pokud vyhráváte a dosahujete dobrých výsledků. Momentálně se soustředím hlavně na první sprinterské etapy a pak se uvidí. Vidím pět, šest dobrých šancí,“ doufá Milan. 

„Etapy 1, 3, 8 a 9 jsou určeny pro sprintery. 2,4, 6 a 7 jsou pro výbušné klasikáře, něco jako Lutych-Bastogne-Lutych. Pro takové, jako je Thibau Nys, ale také Mathieu van der Poel,“ myslí si De Jongh. „Pátá etapa je časovka, jedenáctá etapa do Toulouse může být jak pro redukovanou skupinu sprinterů, tak i klasikáře a etapa desátá je podle mého názoru těžkou horskou etapou.“

Těžší než dřív bude i poslední etapa do Paříže, se třemi výjezdy na Montmartre. „Závěrečná etapa je nyní trochu s otazníkem. Jako sprinter bych samozřejmě dal přednost staré etapě, teď by to mohlo být trochu otevřenější. I když je to samozřejmě ještě daleko, první sprint je teprve v sobotu,“ dodává Milan. 

Skjelmose si není jistý svou formou 

Obvykle hodně sebevědomý Mattias Skjelmose nepůsobí před startem Tour zrovna jistě. „Těžko říct, jak na tom momentálně jsem. Jako měřítko mám jen svou vlastní formu, a když jsem sledoval Švýcarsko a Dauphiné, jelo se šíleně tvrdě,“ všiml si dánský cyklista. „Já sám jsem udělal všechno, jak nejlépe jsem vzhledem k podmínkám mohl, a pak uvidíme, jestli to bude stačit na to, abych něčeho dosáhl.“

1210955965.jpg

Skjelmose naráží na zdravotní problémy, které mu neumožnily startovat na Dauphiné a Okolo Švýcarska. Přiznal, že na chvíli ztratil motivaci, ale nakonec si odtrénoval svoje. Jen neví, zda to bude stačit. „Čeho přesně chci dosáhnout, je těžké říct. První týden je velmi těžký, zejména proto, že to musím zvládnout sám. Po časovce uvidím, jak na tom jsem, ale neměl bych problém ani s tím, kdybych se měl soustředit na etapy nebo vrchařský dres.“

V kopcovitých klasikářských etapách v úvodním týdnu by mohl mít šanci něco předvést, jenže přednost dostane týmový kolega Thibau Nys. „V prvním týdnu pojedeme na něj, protože je tu prakticky jen kvůli těm etapám. Je tam naší nejlepší volbou,“ uznává Skjelmose „Moje nemoc mi to před Tour nijak nezlepšila. Startuji tu bez podpory na rovině, takže to je těžké.“

„Risknul jsem, že jsem před Tour strávil sedm týdnů ve vysoké nadmořské výšce, a doufám, že se mi to v závěrečné části Tour vyplatí. Nikdy předtím jsem nejel etapy a možná je to fajn zkusit. V každém případě na mě tým nevyvíjí žádný tlak. Celkové pořadí není velkým cílem a myslím, že etapa a horský dres by pro mě byly také velkým úspěchem,“ naznačuje své možnosti. 

1211127282.jpg

„Čeká nás spousta těžkých horských etap. Col de la Loze má dvojnásobné bodové ohodnocení a je na konci etapy, takže Jonas nebo Tadej by tam mohli brát body. To by mi to ztížilo. Nebudu dělat všechno pro top 15 celkově, když můžu jet o horský dres a etapy,“ má jasno.

„Dánové mají s vrchařským dresem zkušenosti, vyhráli ho  Bjarne Riis a Michael Rasmussen. Magnus Cort a Michael Mørkøv tento dres nedávno také oblékli. A v roce 2023 jsem pomohl Giuliovi Cicconemu k vítězství ve vrchařské klasifikaci. Dres na něm vypadal dobře, takže to možná bude i můj případ,“ dodává Skjelmose.