Na Paříž-Nice otestují nová pravidla časovky družstev. Bude závod zajímavější a ovlivní výsledky?

06.03.2023 | Marek Matějka, foto LaPresse

Na Paříž-Nice otestují nová pravidla časovky družstev. Bude závod zajímavější a ovlivní výsledky?

Ve třetí etapě Paříž-Nice si pořadatelé poprvé vyzkouší nový formát časovky družstev. Bude se počítat čas prvního závodníka, nikoliv až čtvrtého či třetího na pásce z každého týmu. Každý jezdec z každého týmu bude mít svůj vlastní čas. Pořadatelé si od toho slibují zajímavější průběh časovky.

Ve standardních pravidlech týmové časovky musí dojet čtyři či tři jezdci pohromadě (teoreticky nemusí, počítá se však čas čtvrtého, nebo třetího), jenže pořadatelé ze skupiny A.S.O. se rozhodli skomírající disciplínu oživit a na Paříž-Nice testují nestandardní formu časovky družstev.

Každému závodníkovi se bude počítat jeho vlastní čas, což znamená, že týmy lídrů na celkové pořadí budou rozjíždět v podstatě "dlouhý spurt" pro jednoho vyvoleného. Průběh časovky se nejspíš od běžných týmových chronometrů lišit nebude, stále je nejefektivnější pravidelné a rychle střídání závodníků a nejlépe všech. Ale konec časovky bude nejspíš jiný.V úplném závěru se lídr nemusí ohlížet na ostatní a může jet co nejrychleji do cíle. 

Časovka měří 32,2 kilometru, je rovinatá a start i cíl má v Dampierre-en-Burly. "K rozhodnutí nás vedl terén v Dampierre-en-Burly, který se pro takový počin skvěle hodil, ale také touha udělat něco nového," vysvětlují pořadatelé. 

Bude zajímavé sledovat týmy dvou největších favoritů. Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar určitě budou s celým týmem střídat, protože Dán se Slovincem jsou ve svých týmech nejlepšími časovkáři a není nutné je šetřit. Pokud je však lídrem ryzí vrchař, kterému časovky nejdou, nejspíš pro něj bude lepší ušetřit co nejvíc sil do závěru a vyrazit do samostatného "úniku" na konci časovky.

Změní se tím dynamika posledních kilometrů. Doposud si tým musel dávat pozor, aby neztratil na trati příliš mnoho členů a nemusel čekat na čtvrtého, kdyby už nestačil, nebo měl technický problém. Nový formát je spravedlivější vůči jezdcům na celkové pořadí a trochu snižuje vliv náhody a smůly.

Nic to však nemění na tom, že tým s nejvyrovnanějším kolektivem, dobrou technikou jízdy a zkušenostmi bude nejlepší. Na Paříž-Nice se očekává vítězství Jumbo Visma. Nizozemský tým tomu podřídil i výběr jezdců, kromě Vingegaarda, který patří k nejlepším časovkářům světa, jsou v sestavě dvojnásobný mistr světa Rohan Dennis, současný mistr světa Tobias Foss, specialista na časovky Edoardo Affini a tři všestranní a silní závodníci Jan Tratnik, Nathan Van Hooydonck a Olav Kooij.

Jumbo počítá s tím, že porazí UAE Emirates velkým rozdílem a Vingegaardovi pak bude stačit viset za Pogačarem v horských a zvlněných etapách a vyhraje. Navíc je sestava okolo Vingegaarda více než schopná i na větru a terezínech, které na Paříž-Nice hrozí téměř vždy. 

Pogačar má k ruce také většinou klasikáře a tempaře. Mikkel Bjerg je specialistou na časovky, vysocí a silní jsou také Rui Oliveira, Domen Novak, Matteo Trentin a Tim Wellens a dobrým časovkářem je i Felix Großschartner. V UAE také dali přednost jezdcům na roviny a všestranným závodníkům před vrchaři, jenom to asi nebude na Jumbo stačit.  

Pokud bude test nových pravidel úspěšný, mohou bychom se dočkat návratu týmové časovky i na Tour. Naposledy se jela v roce 2019 a vyhrál ji, samozřejmě, tým Jumbo Visma. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE