Časový limit je neúprosný, živly nekompromisní  9 dní, ani o hodinu víc

To je nejzazší limit, během kterého se budou muset závodníci dostat z města Oceanside na západním pobřeží USA do Atlantic City na východním. Čeká je téměř 5000 km, extrémní počasí, nekonečné roviny proti větru, přejezd pouště  v podmínkách připomínajících saunu i náročná horská stoupání. Martin s Tomášem jedou na svých ocelových kolech Repete v kategorii týmových štafet. Budou se jako první česká dvojice v historii závodu střídat v pravidelných intervalech, ale i tak se dostanou na pokraj svých fyzických sil. Každý z borců má svůj vlastní doprovodný vůz a sehraný tým, který se o ně bude starat. Martin s Tomášem se tak budou soustředit jen na svou misi – upozornit svými výkony na téma paliativní péče.  

Opomíjená, přesto zásadní

V lidském životě existuje jen jediná jistota, a to že se jednou přiblíží ke svému konci. Přesto se o paliativní péči, ultra důležitém medicínském oboru moc nemluví. A to se Martin Souček rozhodl změnit. Založil projekt Domestici, který na sociálních sítích a webu www.domestici.cz informuje o tom, co to paliativní péče vlastně je, koho se týká (všech) a co je potřeba udělat, aby se stala normou v každém zdravotnickém zařízení. Ve sbírce na darujme.cz se vybral téměř 1 milion korun a to ještě v době, kdy závod ještě nezačal. Finance se rozdělí mezi tři vybrané organizace z oboru paliativní péče a to plzeňský Hospic sv. Lazara, Fórum mobilních hospiců a Centrum paliativní péče na rozvoj mobilní hospicové péče a na osvětu. Projekt závodem rozhodně nekončí, ale bude pokračovat dále.

Detailní zpravodajství bude k dispozici v průběhu závodu na webu www.domestici.cz.

 

Co je projekt Domestici.cz

Martin Souček se rozhodl vydat na kole nonstop napříč Amerikou. Předsevzal si zdolat závod, který každoročně dostává účastníky až na samou hranu možností toho, co je lidské tělo schopno zvládnout. Pustil se na tuto cestu, ne aby upozornil na sebe, ale aby přitáhl pozornost k důležitém tématu – paliativní péče.  

Martin nejede sám. Postavil kolem sebe tým odborníků, kteří mu mají pomoci dostat se úspěšně do cíle v obou těchto výzvách.

Race Across America je velmi tradiční a slavný ultracyklistický závod. V roce 2024 se pojede již po 42. Trasa o délce téměř 5 000 km, teploty blížící se 50° C v poušti střídá silný vítr, počasí je nevyzpytatelné, může se stát cokoli. Aby Martin s Tomášem stihli do cíle dojet v limitu 9 dní, vystaví své tělo extrémní zátěži a spánkové deprivaci. Čeká je až 216 hodin, které se budou zdát nekonečné.

Věčností se může zdát i několik dní, než se člověk zorientuje v situaci, kdy se někdo z jeho okolí ocitne na konci života. Co dělat? Pomůže mu někdo? Na koho se obrátit? Tolik otázek… Proto jsou tady domestici.  

Projekt vznikl, aby pomohl rozšířit povědomí o paliativní péči v České republice a pomohl nám všem připravit se na situaci, jež je v životě každého nevyhnutelná. Poslední etapa.  

Vydejte se s domestiky mimo svou komfortní zónu. Získáte tak mnohem větší jistotu, až se někdo z vašich blízkých ocitne na konci své životní cesty. Chceme, aby ve finále nikdo nejel sám. Nejen proto je hlavní claim projektu #nejedusám!