CZECHMAN je náročnou, ale zároveň velmi odměňující výzvou, která vyžaduje od účastníků plavání na vzdálenost 1,9 km v průzračně čistých vodách písníku Hrádek, cyklistiku na vzdálenost 90 km, která vás ve dvou okruzích provede Polabskou nížinou. Poslední běžecká část závodu na vzdálenost 21,1 km je rozhodně nejtěžší. Počasí a předchozí dvě části závodu se projeví na výkonu závodníků. Dokončení polovičního triatlonu je velkým úspěchem, který vyžaduje fyzickou i psychickou připravenost, disciplínu a vytrvalost. Přes 600 triatlonistů se postavilo v sobotu 3. června na start závodu CZECHMAN, kterým nedaleko Pardubic odstartoval nový ročník Českého poháru v dlouhém triatlonu a mezi nimi i nevidomý triatlet.

Ondřej Zmeškal se na startovní čáru závodu CZECHMAN postavil již popáté. Tentokrát ale s mnohem většími ambicemi a s myšlenkou na lepší výsledek než v předchozích letech. Už více než rok Ondřej trénuje pod vedením Luboše Bílka, který patří k jedněm z nejlepších triatlonových trenérů vůbec. Aktuálně má necelé tři desítky svěřenců a mezi nimi například Tomáše Řenče, Pietera Heemerycka z Belgie nebo Maurice Clavela z Německa. Ondřej nenechal nic náhodě a na závod si zajistil skvělého traséra Davida Jílka. 

David totiž patří mezi nejlepší české triatlety a je součástí CSG TRI team. Pyšní se například několikanásobným vítězstvím závodu Winterman Xtreme Triathlon a v loňském roce vyhrál závod Jánošík - Slovak Xtreme Triathlon. Zajistil si tak start na Norseman Xtreme Triathlon v norském Eidfjordu, kam se chystá i Ondřej Zmeškal s trasérem Markem Peterkou.

Závod Czechman společnými silami dokončili v čase 4:38:32. Jedná se o Ondřejův osobní rekord na poloviční distanci. Pro srovnání, s Davidem v loňském roce absolvoval závod Pilman na stejné distanci v čase 5:11:09. 

„Za skvělý den a vylepšení mého času děkuji Davidovi, který se ujal role traséra. Pochopitelně by nic z toho nešlo bez vedení a tréninkového plánu od Luboše. A také bez podpory sponzorů, rodiny a partnerky, kteří jsou při závodech mojí nepostradatelnou součástí. Organizátoři měli opět vše perfektně zvládnuté, a proto jim patří obrovská pochvala a poděkování za možnost znovu startovat na tomto závodě,“ hodnotí Ondřej Zmeškal.

Co má Ondřej za sebou:

- jako první nevidomý na světě zajel trať Tour de France

- uběhl jeden z nejnáročnějších maratonů na světě po Velké čínské zdi

- získal titul Mistra světa na dlouhé trati IronMan v nizozemském Almere–Amsterdam

- překonal 3 dny trvající extrémní triatlon Ultra Czech 515 Račice

- uběhl 600 km napříč Českou republikou, aby pomohl nevidomým dětem