Sobotní dopoledne bude v Jičíně patřit cyklistice. V 10 hodin odstartuje hlavní závod Weber Jičínské padesátky, cyklistický závod na 50 kilometrů, jehož se mohou zúčastnit sportovci bez ohledu na věk i zdatnost. O čtvrt hodiny později pak začne kratší, pětadvacetikilometrový cyklozávod. Trasa se plánuje také pro ty nejmenší, kteří mohou závod absolvovat i na odstrkovadlech. Děti, které závodění neláká, nicméně čeká program v podobě různých soutěží a na závěr se mohou všichni těšit na dort.

Již tradičně na akci odpoledne naváže běžecký závod Weber City Run, který se letos koná podeváté. Startovat bude taktéž na Lidickém náměstí. Ve 14:30 si budou moci jeho účastníci otestovat výdrž při půlmaratonu, který odstartuje Robert Kazda, generální ředitel společnosti Weber, Saint-Gobain. O pět minut později bude následovat také dětský běžecký závod a v 15:15 společně odstartují dospělí, kteří si budou chtít zaběhnout trať dlouhou pět nebo deset kilometrů.

Potěšení z pohybu není to jediné, co může potenciální účastníky na jednu z akcí nalákat. Užít si budou moci i malebné trasy vedoucí loukami a poli v okolí Jičína a také dobrý pocit z pomoci druhým – startovné za každého závodníka i finanční dary od sponzorů totiž poputují na konto jičínské organizace Apropo, která již od roku 1996 pomáhá místním handicapovaným dětem a jejich rodinám. Děti s handicapem budou mít ostatně v rámci programu vlastní závod, který odstartuje po čtrnácté hodině. S pomocí svých rodičů či ostatních závodníků tak budou moci absolvovat speciální trať a okusit tak na vlastní kůži, jaké to je být účastníkem sportovní soutěže. „Poznat pocity startu, fandění či vítězství – tedy pocity, které jsou pro nás běžné – může pro tyto děti představovat zážitek, na který budou dlouho vzpomínat,“ říká pořadatel akce Petr Kordík. Výtěžek z letošní akce, stejně jako z té minulé, bude využit na projekt takzvané cyklorikši, elektronické tříkolky, díky níž mohou na cyklostezku vyrazit i ti, kterým by to jinak nebylo umožněno. 

Akce opět probíhají pod záštitou společnosti Weber, Saint-Gobain, předního výrobce stavebních materiálů. Závodů se pravidelně účastní také jeho zaměstnanci. „Podpora Jičínské padesátky a účast na ní je pro nás již tradicí. Jedná se o akci s velkým sportovním a společenským přesahem. Záleží nám na společnosti, v níž žijeme, a snažíme se do ní přinášet drobné radosti,“ vysvětluje Monika Ruffrová z Weberu. 

V loňském roce se cyklistického a běžeckého závodu dohromady zúčastnilo více než 800 lidí. Letos se očekává, že účast bude podobná, či možná dokonce vyšší.