Pokus České televize o přenos cyklistického závodu

24.04.2021 | Libor Matějka, foto Jan Brychta

Pokus České televize o přenos cyklistického závodu

Po několika mistrovských závodech, přiblížila Česká televize i jeden ze závodů Škoda Cupu, tedy Českého poháru. Můžeme konstatovat, že snaha se cení, ale...

Cyklistický fanoušek namlsaný přenosy Eurosportu asi příliš spokojený nebyl. Na internetovém kanálu České televize běžel live přenos z Bíteše a tak skalní příznivci cyklistiky mohli sledovat vývoj závodu. Ovšem asi jen ti nejskalnější ze skalních.

Kvalita přenosu byla tristní, omezená technologií přenosu. Vysílání přes datový signál prostě nemůže dosáhnout kvalit velké produkce s přenosovým vrtulníkem. Technická kvalita přenosu byla tak špatná, že pro cyklistiku bylo lepší, kdyby žádný přenos nebyl. 

Přenos běžel jen na internetu a tak se nedá mluvit o tom, že by ČT pomohla domácí cyklistice v popularizaci. Cyklistika se tímto způsobem pod kůži sportovním divákům v sobotním popoledni nedostane. Na internetu si fanoušek přenosy a informace musí aktivně hledat, ale při "zaseknutém" kanále v televizi, může cyklistka pár dalších diváků ziskat. V tom má televize stále svoji důležitou úlohu, bohužel domácí cyklistika se na této vlně neveze. V porovnání například s biatlonem.

Závod byl odvysílán, diváci viděli šlapající cyklisty, ale kamera byla špatná a informace ze závodu nulové.


Divák pochopitelně požaduje co nejlepší záběry a také informace

Zkušený český kameraman cyklistických závodů asi neexistuje. Kde by nabral zkušenosti? To lze jedině v zahraničí a pro jiné produkce. Kamera je v cyklistice specifická, je zde důležitá souhra kameramana s řidičem motocyklu, který kameramana veze. Řidič i kameraman musejí závodům a cyklistice rozumět, ale to je u nás nereálné. A tito lidé nám schází. 

Informace o složení skupin a časových odstupech v České televizi úplně scházely, naštěstí byl vývoj závodu lehce čitelný, protože se vlastně vůbec nic nedělo. Ale televize neměla žádnou vazbu na Rádio Tour, tedy informace rozhodčích a pořadatelů, přitom z tohoto zdroje čerpá i televize třeba při Tour de France. Tady víme, že se o to produkce vůbec nepokusila, ale je to důležitá složka televizních přenosů cyklistiky. Nejen pro grafiku přenosu, ale i pro komentátory a ti si na to sami stěžovali.

Diváci, ani nikdo jiný, nevěděl, kolik kilometrů zbývá do cíle. Ale bez toho nemá smysl závod vůbec vysílat. 

Komentář byl profesionální, tady se projevila zkušenost i dostatek informací ze zákulisí domácí cyklistiky, ale byl pochopitelně obecný. 

Celou situaci zachraňoval vírník, který si v Přerově najal pořadatel Favorit Brno. Ze vzduchu se přeci jen dá lépe orientovat v závodě a lépe zde funguje mobilní 4G signál, který se k přenosu signálu v tomto případě využívá. To byl krok správným směrem.

U účastníků samotného závodu a funkcionářů ČSC určitě převládá pozitivní názor, vždyť cyklistiku dostali do televize! Ale jaký je skutečný marketingový přínos takového přenosu? Těžko měřitený a finančně neobhajitelný. O opravdová čísla svaz moc nestojí a než ho na švestkách nachytají sponzoři a finanční partneři, třeba Škoda Auto, bude ještě chvilku trvat. Ale proto se musí na svazu, který to celé produkuje a platí, něco důležitého změnit.


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Slepo
Prenos byl opravdu spatny, coz CT prostrednictvim p. Dusika uznala. Nebyl vytvaren CT, ale poradatelem, proto byl jen na webu. Nicmene kritika zrovna zde od Roadcycling, mi prijde opravdu trapna. Vy jste lakali ctenare na reportaz, ktera neprobehla a ani jste neinformovali. Stejne jako loni u Krakonose. Stat se to muze, chapu. Co ale nechapu je, ze kdyz sami neco neumite, tak kritizujete za to stejne nekoho jineho. Smutne.
24.04.2021 13:12:40
JVai
Přenos skutečně nebyl vytvářen Českou televizí, ale nebyl vyráběn ani pořadatelem TJ Favorit Brno. Výrobu zajišťovala pro ČSC externí agentura. Pravdou je, že pořadatel připravoval ve spolupráci se společností Techniserv IT vlastní přenos. A tento přenos byl tím, který měl běžet na stránkách RC. Necelých 14 dní před akcí však přišla ze svazu informace, že si zajistí vlastní výrobu. Proto pořadatel od veškerých příprav vlastního přenosu upustil s výjimkou vírníku, jehož použití pro přenos profinancoval.
24.04.2021 16:18:55
bond
Udělat přenos z cyklozávodu je hodně složitá záležitost a je na to nutný tým borců,co jsou tak trochu šílenci. Asi by bylo vhodný,najít lidi.co ještě pamatují Závod míru a ty,co se kolem této divočiny motali. Určitě bude plno i filmové dokumentace. Byli na to speciální držáky na kamery na kameramany a kamery na autech a motorkách,a dnes jsou i drony. jenže je to hodně finančně náročný A peníze v naší cyklistice bohužel nejsou.Sponzoři jsou ve fotbale a dnes v nesmyslném mlácení v klecích.Nejsou bohatý týmy a i konkurence je zatím malá.jen Elkov a Topforex…..a potom díra,dlouho nic a snaha Favoritu,Dukly atd.
24.04.2021 21:13:49