Dnešní první etapa, která následovala po včerejším prologu, měřila 178 km a obsahovala 3 sprinterské a 4 vrchařské prémie.

Hodně lidí mělo zájem dostat se do úniku. Takže ještě na 25. km, kde byla umístěna první sprinterská prémie a kterou vyhrál Jan Bárta z Elkov Kasper, byl peloton pohromadě.

Teprve po ní na 37. km se vytvořil denní únik, do kterého se dostalo 10 lidí a mezi nimi Daniel Turek (Felbermayr-Simplon Wels) a Petr Fiala (Topforex ATT Investments), který po dalších 5 km vyhrál první vrchařskou prémii.

Na 82. km přišla na řadu druhá sprinterská prémie a Češi opět bodovali: 2. Dan Turek, 3. Petr Fiala.

Jenže o několik kilometrů dál se silnice zvedla do sklonu 8,5 % a po 5,3 km přišel vrchol druhé VP. Ta čelní skupinu zredukovala na šestici a mezi těmi, kteří ze skupiny vypadli, byl i Petr Fiala.

Po sjezdu následovaly v rychlém sledu poslední sprinterská a třetí vrchařská prémie a na obou bodoval Dan Turek: 3. a 1. místo.

Peloton pilotovaný jezdci Bora-hansgrohe měl v tu chvíli odstup 2 minuty.

Danovi v té době dělali společnost Nizozemec Appel (Ablock), Francouz Couanon (Nippo-Provence), Němec Knolle (SKS Sauerland), Rakušan Kepplinger (Hrinkow) a Polák Bernas (Mazowsze).

Dan Turek se dnes opět mimořádně zviditelnil.

Když se začalo přibližovat úpatí závěrečného 15,4 km dlouhého kopce, který končil v horském středisku Paltinis v nadmořské výšce 1430 metrů, náskok uprchlíku se začal tenčit.

To byl impuls, aby se z úniku odpoutala trojice, v níž byl opět Dan Turek a s ním i Pawel Bernas a Jon Knolle. V tomto složení najeli s 50 sekundovým náskokem před pelotonem do cílového stoupání.

V hlavním poli začal velmi aktivně stoupat Fabio Aru (Qhubeka NextHash) a dost nadělil skupinu. Za zády však měl borce Bory, Bardiani, Gazpromu a vidět byly i dva dresy Elkov Kasper.

10 km před cílem byla čelní trojice dojeta a na špici se vytvořila nová vedoucí skupina o sedmi lidech: Aru, Aleotti (Bora), Černetskij (Gazprom), Thalmann (Vorarlberg), Zoidl (Felbermayr), Rapp (Hrinkow) a Michal Schlegel (Elkov Kasper).

Ta se utkala o etapový triumf a průběžné vedení. Nejaktivněji si po celou dobu počínal Fabio Aru, jako klíště se ho však dokázal držet Giovanni Aleotti a to i ve chvílích, kdy ostatní mírně zaostali. A byl to Aleotti, který se nakonec radoval, když v závěru Fabia Arua přespurtoval.

Na Sibiu Tour startují dvě hvězdy nejvyšší velikosti: Pascal Ackermann vyhrál včerejší prolog, Fabio Aru (na snímku) byl dnes nejaktivnější v závěrečném stoupání. Nakonec ale jen těsně podlehl mladému Aleottimu.

Michal Schlegel dokončil na výborném 5. místě a v součtu s prologem se vyhoupl na průběžné 3. místo.  Jeho týmoví kolegové Adam Ťoupalík a Jakub Otruba dokončili etapu na 8., resp. 11. místě. Což vyneslo Elkov Kasper na vedoucí místo v soutěži týmů o 1:11 před Vorarlberg a 2:21 před Qhubeka NextHash.

V soutěži o dres nejlepšího mladíka vede po dnešku pochopitelně Aleotti, jelikož vede i celkově. Ale 17. místo Karla Camrdy (Topforex ATT Investments) v dnešní etapě pro něj znamená 2. místo za Aleottim. A to o 11 sekund před 3. Karlem Vackem (Qhubeka NextHash).

Do zítřejší etapy nastoupí v dresu nejlepšího vrchaře Dan Turek, jelikož má jen o bod méně než vedoucí muž této soutěže, Giovanni Alleoti, kterému k tomu stačilo projet první cílem, což byla současně vrchařská jednička.

A jedna perlička na závěr: 49letý Davide Rebellin, o 30 let starší než např. Karel Camrda, dnes dojel na 9. místě.