Silné okamžiky domácí scény 2018 - boj o vítězství na Gracii

03.12.2018 | Libor Matějka

Silné okamžiky domácí scény 2018 - boj o vítězství na Gracii

Byla to krásná přetahovaná dvou světových cyklistek a rozuzlení přišlo až na posledních desítkách metrů závěrečné etapy.

Gracia Orlová je každý rok vrcholem českého silničního kalendáře v kategorii žen. Letos byla závod dramatický až do posledních metrů. Do závodu famózně vešla švédská reprezentantka Emilia Fahlin. Vyhrála první etapu s těžkým dojezdem ve Štramberku i druhou etapu s hromadným dojezdem v Lichnově. Po prvních dvou etapách vedla o 13 vteřin před mladou Ruskou Marií Novolodskou.

Jenže Emilii Fahlin nevyšla časovka, v té obsadila až šesté místo a ztratila na ruskou závodnici Olgu Zabelinskou čtyřicet vteřin. Ta se o deset vteřin dostala do čela celkové klasifikace. Následně byla na pořadu odpolední etapa s cílem ve stoupání ve Visalajích. A Emilia Fahlin znovu útočila a vyhrála svoji třetí etapu letošní Gracie. Jenže Olga Zabelinská dobře kontrovala, dojela druhá a ztratila jen šest vteřin. A s bonifikačním rozdílem stále vedla, ale už jen o pouhé dvě sekundy.

Závěrečná etapa v Orlové nebývá rozhodující a příležitostí na zvrat mnoho nepřináší, většinou jde jen o bonifikace. Ale ty ještě na zvrat teoreticky stačily. A hned první rychlostní prémie Emilii vyšla, vyhrála ji a stáhla tři vteřiny, ale Olga Zabelinská projela prémii na třetím místě a získala jednu sekundu. Tím se rozestupy srovnaly. Ovšem ve prospěch Zabelinské hrálo pět desetin vteřiny z časovky a stále byla ve žlutém.

Šanci na zisk dalších vteřin při rychlostních prémiích vzaly Švédce další dívky v úniku a odjetou skupinu se už pelotonu nepodařilo dojet. Olze stačilo dojet ve stejném čase s Emílií na cílovou pásku, což bylo dost pravděpodobné. Ale švédská reprezentantka vsadila na závěrečný dojezd, který v Orlové není jednoduchý, poodskočila z pelotonu a rozhodčí jí připsali šest vteřin náskoku a ty rozhodly o celkové vítězce letošní Gracie.

Víc napínavé to být nemohlo. Ani víc zasloužené vítězství.

Emilie Fahlin letos přestupuje z týmu Wiggle High5 do francouzského FDJ. Na Mistrovství světa v Innsbrucku dojela dvakrát čtvrtá, v týmové časovce a silničním závodě, jde tedy o jednu ze špičkových světových cyklistek a takové můžeme sledovat na silnicích severní Moravy každý rok.


Orlovská Gracia je Českým svazem cyklistiky nepochopitelně přehlíženou akcí. Je to jedna z největších událostí mezinárodního charakteru pořádaná na našem území. Je to velmi těžký závod a ty si mezinárodní peloton žen přeje. Gracia už dávno mohla být o kategorii UCI výš a určitě by sem přitáhla ještě zvučnější jména ženské cyklistiky. UCI podporuje ženy, ČSC je zatím netečný. Pořadatelé dostali nabídku od Mezinárodní cyklistické federace, aby posunuli závod do první kategorie, ovšem na to jejich regionální rozpočet nestačí.

Kdyby ČSC podpořil závod na Ministerstvu školství a tělovýchovy, určitě by dostal finanční podporu. Podobně jako by si to zasloužil závod v Krásné Lípě. Tak blízko ke světové cyklistice, jako v případě ženské silniční cyklistiky, jinde moc nemáme a oba pořadatelé drží své závody zuby nehty nad vodou, bez podpory Českého svazu cyklistiky. To je v kontextu utrácení jiných peněz zarážející.

Foto Josef Vaishar


Libor Matějka

Dělám tuhle práci už víc než deset let, spojil jsem redakční úkoly se servisem fotografa. Tedy jezdím za cyklistikou, vozím na motorce fotografy, nyní především Josefa Vaishara a při té příležitosti sleduji cyklistiku pěkně zblízka.

A několik silných okamžiků jsem zažil i letos a dokonce doma. V miniseriálu se ohlédnu za naší domácí scénou.

První díl se věnoval závěru letošní Bíteše.

Foto Jan Brychta
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste