Štybar se po loňské absenci a nemoci vrací na start Strade Bianche

02.03.2023 | Marek Matějka, foto Sirotti

Štybar se po loňské absenci a nemoci vrací na start Strade Bianche

Zdeněk Štybar opět dostane příležitost na svém oblíbeném závodě Strade Bianche. Český cyklista se vrací do formy po krátké nemoci a prvních klasikách. Tým Jayco AlUla nepatří mezi favority na vítězství a proto plánuje aktivní přístup.

Poprvé si toskánský závod vedoucí po prašných bílých cestách vyzkoušel v roce 2015 a okamžitě se postavil na nejvyšší stupeň. Zdeňkovi Štybarovi se na Strade Bianche dařilo i v dalších letech, rok později nestačil jen na rekordmana Fabiana Cancellaru, v roce 2017 skončil čtvrtý, o rok později sedmý, před čtyřmi lety se vrátil na čtvrtou příčku a v letním ročníku 2020 byl šestý. Nevyšlo mu vlastně pouze jediné Strade v roce 2021, když dojel v hloubi startovního pole a loni už v Quick-Stepu příležitost nedostal. 

Letos se vrací v nové roli mentora a kapitána australského celku Jayco AlUla. A neslibuje nemožné: "Strade Bianche je pro mě vždy výjimečný závod. I díky toskánské krajině můžu říct, že jsem si ten závod od první projížďky okamžitě zamiloval. Pomalu se zotavuji z nemoci, která mě na několik dní zastavila, a tak nevím, jak na tom budu, ale určitě ze sebe vydám to nejlepší."

Štybar už má za sebou belgické klasiky Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne. Sobotní závod nedokončil, v neděli projel cíl v hlavní skupině se ztrátou osmi minut. Ani v jednom závodě se týmu Jayco AlUla nedařilo, ale v Itálii odstartuje jiná skupina jezdců. "Je fajn, že italskou sezónu zahájíme na Strade Bianche. V týmu máme dva Italy, Alessandra De Marchiho a národního šampiona Filippa Zanu, kteří se velmi rádi vrátí závodit do své vlasti," říká Mathew Hayman, sportovní ředitel Jayca. 

"Na startu v Sieně bude také Zdeněk Štybar, který má samozřejmě na tento konkrétní závod sladké vzpomínky. Jako obvykle bude konkurence hodně tvrdá, a proto budeme muset být agresivní a zároveň velmi opatrní, protože každý okamžik může být rozhodující."

Štybar v Itálii stráví většinu března, po Strade Bianche pokračuje na Tirreno-Adriatico a Milán-Sanremo.  

Jayco AlUla pro Strade Bianche (4. března):

Alexandre Balmer

Alessandro De Marchi

Felix Engelhardt

Chris Juul-Jensen

Jan Maas

Zdeněk Štybar 

Filippo Zana


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE