Tomáš Konečný: „Bude záležet na tom, zda se kluci budou schopni domluvit.“

13.06.2020 | Jiří Vlasák, foto: archiv Tomáše Konečného

Tomáš Konečný: „Bude záležet na tom, zda se kluci budou schopni domluvit.“

Mistrovství republiky v Mladé Boleslavi se pojede na hodně náročné trati. Což je skvělá zpráva. Jelikož je to první předpoklad vysoké míry dramatičnosti a „spravedlnosti“. Na to, jak se trasa jeví a jak vidí šance našich krajánků proti nejlepšímu domácímu týmu Elkov-Kasper, jsme se zeptali reprezentačního trenéra Tomáše Konečného.

Tomáši, jak se vám líbí trať Mistrovství České republiky v silniční cyklistice v Mladé Boleslavi?

Pan Kopecký odvedl výbornou práci. Mistrovství se uskuteční, a navíc na velmi pěkné trati. Je náročná, a tím pádem hodně spravedlivá. Mně se moc líbí, já měl vždycky raději náročné profily s větším převýšením. Musíme ale pořád brát v potaz aktuální situaci, sice tu směřujeme k mistrovství republiky a obecně konečně taky k závodění, ale doba je stále nejistá. Tak doufejme, že vše proběhne bez komplikací.

Dává náročnost větší šanci našim špičkovým cyklistům eliminovat převahu nejlepšího domácího týmu Elkov-Kasper?

Určitě dává. Ale Elkov-Kasper má ve svém středu výborné a zkušené cyklisty a určitě patří mezi žhavé favority na titul. Půjde o to, zda se budou naši kluci, kteří jezdí v zahraničí, schopni dohodnout na nějaké společné strategii. Problém je, že každý je z jiného týmu a každý chce vyhrát. Za mých závodních časů jsme byli schopni se domluvit, že třeba 70% závodu budeme jako jednotlivci spolupracovat na sjíždění úniků apod.

Tomáš Konečný s Nikolou Noskovou po dojetí časovky na ME ve Zlíně 2018

Skupina českých cyklistů jezdících v zahraničních týmech je - vztaženo k týmu Elkov Kasper - docela početná.

To je pravda. Ke Štybarovi, Kreuzigerovi, Černému, Hirtovi, Vakočovi nutno připočítat Turka, Kelemena, Vacka, Sedláčka. Kdyby reprezentovali jeden tým, byla by cesta za titulem pro Elkov-Kasper hodně složitá. Ale jak jsem říkal, záleží na tom, zda se budou jednotlivci schopni na něčem domluvit. Pořád platí, že cyklistika se jeví jako individuální sport, ale bez týmu žádné úspěchy obvykle nejsou.

Zkusme si zaspekulovat: trať se jeví natolik náročná, že asi nebude nejvhodnější pro typy Aloise Kaňkovského. Ale asi není zas tak náročná, aby favorizovala čistokrevné vrchaře typu Jana Hirta nebo Karla Hníka. Nejspíš bude sedět univerzálům, kteří jsou schopni přejet náročnější stoupání, jakým je z Elkov-Kasper třeba Michal Kukrle.

Na mistrovství republiky asi nikdy nebude trať vyloženě šitá na míru třeba Janu Hirtovi, který je jedním z nejlepších vrchařů světa. Ale ani on není na téhle trati, kterou pořadatelé postavili v okolí Mladé Boleslavi, bez šance. Variant vývoje závodu je nespočet, takže nic není nemožné. Když budeme opravdu jen spekulovat, tak pokud by jel například Michal Kukrle poslední kopec jen proti například Romanu Kreuzigerovi, asi by sázkové kanceláře favorizovaly spíše Romana. Pokud by s těmito dvěma ale jeli další dva borci z týmu Elkov-Kasper – kromě Hníka mají v týmu výborného vrchaře Michala Schlegela, – pak by samozřejmě šance Romana na titul byly nižší. Pro mě osobně se ale jeví jako černý kůň týmu Elkov-Kasper Jakub Otruba.

S Josefem Černým na MS v Yorkshiru 2019

Má šanci překvapit někdo mimo ty, o kterých zatím mluvíme? Připomeňme, že za posledních pět let se probojovali na stupně vítězů při mistráku jen dva závodníci mimo Elkov-Kasper a jezdících v zahraničí: v roce 2015 František Sisr (3.) ještě v dresu Dukly Praha a loni Tomáš Kalojíros ze Sparty (2.).

Samozřejmě má. Vždycky platí, že existuje možnost, že když se dva perou, třetí se může smát. Možné to je, pravděpodobnější však je, že se na stupně vítězů prosadí, zvláště pak na takové trati, ti, kteří dlouhodobě prokazují nejlepší výkonnost. A to jsou kluci jezdící venku a z domácích vozící dres Elkov-Kasper. Předpokládám, že se budou snažit čeřit vodu cyklisté Tufo Pardus Prostějov, Topforex-Lapierra či Favorit Brno, které mají postavené týmy téměř výhradně na mladících do 23 let. A pak jsou tu jednotlivci z dalších týmů, jako je Příbram, Sparta atd., viz loňské stříbro Tomáše Kalojírose.

Jak se může na vývoji a výsledku podepsat dlouhá doba bez závodění?

Hodně. A to nejen na našem mistráku. Každý tohle hluché období pojal asi trošku odlišně. Někdo tomu dal hodně, a může být unavený, jiný zase hodně odpočíval a začal s přípravou až pozdě a tomu zase může chybět výkonnost, někdo cíleně ladí formu na konkrétní závody World Tour atd. Proto si myslím, že se můžeme dočkat mnohých překvapení. A to i na úrovni World Tour.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


defekt
Možná by pomohla i účast Ondry Cinka, který zkušenosti ze silničních závodů má a mohl by být platným členem skupiny krajánků. Spravedlivé to nikdy nebude, pokud budou účastníky závodu slovenští cyklisté, kteří - krom Petra Sagana- se jen vezou, chytračí a slovo spolupráce je jim cizí
13.06.2020 9:17:12
Luk
Ještě lepší by byl Martin Stošek , ten má i spurt a o jeho výkonnosti i silničářských kvalitách není pochyb, ale "zatím ho to neláká", pokud by si vzal k sobě dva domestiky, např. Hynka a Vastla apod. , dokáže v závěru sám přespurtovat na rozdíl od loňského marného snažení Vakoče i dva hradečáky... . Generálkou na republiku bude již příští sobotu Krakonoš, kde se opět všichni ostatní "nedomluví" a Elkov opět jako předloni v Plzni to absolutně znechutí Křižákovi , už teď je veřejné tajemství, jak se na něj chystají...
13.06.2020 17:21:08
Silničář
LUKu Stošek zatím nic na silnici nepředvedl.A tvé úvahy jsou zcela mimo mísu.
13.06.2020 20:52:34
Luk
Silničáři, Stošek si mj. vloni v říjnu odskočil na Tour de Brdy , kde postupně strojovým tempem pro bikery tolik charakteristickým odpáral veškerou konkurenci, a když už s ním zůstal jen vícemistr republiky Kalojíros, tak mu za polovinou závodu ve stoupání nastoupil a sólovou jízdou mu dal v cíli přes minutu. To jsou nepopíratelná tvrdá fakta, Stošek už je prostě minimálně srovnatelný s Cinkem, podle mě dokonce lepší a navíc má spurta.
14.06.2020 8:56:13
defekt
Luku, tvoje sny jsou sice krásné, ale zatím jsou to pouhé bláboly. Že někdo ujede v maratonu, kde jsou hobíci a profesionálové, ještě neznamená že bude bojovat na mistráku o medaile. Znám pár lidí, co jeli závody akademiků - tam je konkurence mizivá, téměř žádná.
14.06.2020 10:04:11
P.B.
Luk: Sorry, ale vítězství v jednom hobby závodě na 63 km na rozbitém asfaltu a šotolině (aniž bych snad chtěl jeho výkon jakkoli snižovat) ještě neznamená, že by měl na to pobít kluky z World Tour a místní profi scény v silničním závodě na >200 km.
14.06.2020 12:57:22
Luk
P.B. Díky za konstruktivní reakci, Brdy nejsou obyčejný hobby závod, obvykle se zúčastní i cca 10 závoďáků , co běžně jezdí poháry a zejména drtivě porazit Kalojírose , co to s těmi worltouráky a elkováky uvisel na druhé místo a jehož výkonnost uznává i Konečný, už o něčem svědčí. Mluví se tu o Cinkovi, o němž se předpokládá, že by to dal, a já tvrdím, že Stošek je minimálně stejně dobrý, ne-li lepší, o čemž svědčí jejich vzájemná konfrontace , dávat reprezentantům Škarnitzlovi 4min Paprstkovi 8 min v 3h maratonu je jen dalším důkazem. Wattáž na 3,5h maratonu a 5h ČESKÉ republice rozhodně též není nesrovnatelná. Škoda že nakonec Martin nejel MR v cyklokrosu, kam byl nahlášen, ale na bahnitou trat se spoustou běhání nakonec nevyrazil, určitě by bojoval o vítězství a od té chvíle by už nepochyboval nikdo, ale však se dočkáme. Ještě závěrem Lopatu letos také jezdí 10 worldturáků na čele se Štybym, Křížákem, atd. a stejně dominuje Sparta a Dukla , silniční cyklistika je krutě nespravedlivá a přitom tak nádherná. POdobně, viz tento článek i historické zkušenosti, se republika pojede zase 4h v "přijatelném " tempu, hradečáci tahat nikdy nebudou a worldturáci se jako vždy nikdy nedohodnou, aby to zase uviseli všichni ti Kalojírosové, Borošové, Cinkové i Stoškové a rozhodne se na posledních cca 30 km a kdo tam dojede a umí trochu zaspurtovat...
15.06.2020 11:01:13