Začíná česká silniční sezóna. První víkend nabídne festival závodů v Hlohovci a tradiční Bíteš

25.03.2023 | -mlm-, foto Jan Brychta,

Začíná česká silniční sezóna. První víkend nabídne festival závodů v Hlohovci a tradiční Bíteš

Česká silniční sezóna začíná každý rok dvěma závody v sobotu a neděli. Nejdříve se cyklisté různých kategorií sejdou v Hlohovci a v neděli se muži přesunou asi 30 kilometrů od Brna, do Velké Bíteše, kde odstartuje klasika Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš.

Celodenní klání na jihu Moravy je už tradičním jarním otvírákem a má specifický scénář. Kilometrově (80 km) a délkou okruhu (8 km) je Hlohovec takové větší kritérium, ideální na rozjetí před Bíteší. A specifický je i formát startů, nejen těch elitních. Muži Elite, U23 a junioři jedou společný závod, ale s handicapem: první startují junioři ve 14:00, tři minuty za nimi mladí eliťáci (U23) a minutu za nimi jejich starší kolegové. Minutový rozdíl mezi muži nahrává tomu, že se oba balíky sjedou bez problémů, ale letošní junioři jsou pořádně silní a jejich tří/čtyřminutový náskok může být pro celkový vývoj závodu důležitý. Pochopitelně záleží na taktice jednotlivých kategorií a týmů.

Junioři na české scéně

Dorostly nám silné ročníky juniorů a minimálně dva kluby se zaměřily právě na tuto kategorii. Pražská Dukla a Roman Kreuziger Academy asi budou letos svádět tvrdé souboje. Juniorů je přihlášených 98 a třeba Kreuzigerova akademie by měl mít na startu osm svých jezdců, Dukla stejný počet, ale i mladoboleslavský Brilon má osm juniorů. Do vývoje závodu budou chtít promlouvat i členové Mapei Cyklo Kaňkovský, nejsou sice v tak početném zastoupení, ale kvalita jim rozhodně neschází, jako dalším juniorům z dalších klubů.

Nebývale silné české juniorské pole nabídne letos asi zajímavé závody a také boj o juniorskou reprezentaci. Juniorský výběr se postaví i o den později na start "dospělé" Bíteše ve složení Jan Bittner, Jan Podařil, Štěpán Zahálka (všichni Mapei Cyklo Kaňkovský) a Richard Kobr, Adam Pešek, Pavel Šumpík (všichni Roman Kreuziger Cycling Academy).


Bíteš se silným polským zastoupením

Do letošního ročníku klasiky Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš je přihlášeno 170 cyklistů a hned 49 z nich budou polští závodníci. Mezi ně také patří Maciej Paterski z Voster ATS, vítěz ročníku 2018. Voster přiveze také velmi rychlého Bartosze Rudyka. 

Letošní česká sezóna ve znamení Elkov Kasper vs. ATT Investments?

Schyluje se k tomu už několik let, ale letos to může být hodně napínavé a pro fanoušky zajímavé. Elkov tým výrazně omladil a ATT se vzdalo koncepce týmu U23, což síly výrazně vyrovnává. ATT navíc angažovala letos víc cizinců, ale ti s výjimkou Slováka Štočka na startu v Hlohovci, ani v Bíteši nebudou, takže to bude na českých jezdcích a především na obhájci vítězství z roku 2019, Jakubu Otrubovi, který zahájil letošní sezónu vítězstvím na závodech v Řecku a je ve skvělé formě. Druhou oporou ATT je zkušený Daniel Turek, další nováček v trikotu pardubického celku. 

Elkov spoléhá především na Adama Ťoupalíka, který letos nastoupil ke čtyřem závodů, třem jednorázovkám a jednomu etapáku v Chorvatsku a Slovinsku. Dva jednorázové závody vyhrál a ve zbylých závodech skončil druhý. Má skvělou formu a na závodech pořádaných Favoritem Brno se mu daří, vždyť už dvakrát vyhrál Brno-Mikulov-Brno. Bíteš je o něco méně selektivní závod, větší roli bude hrát taktika a bude těžší kontrolovat průběh, ale Elkov nastoupí s jedenácti závodníky, mezi kterými jsou mistr republiky Matěj Zahálka, veterán Jan Bárta a cyklokrosař Michael Boroš.  

Nastoupí i národní tým, který vlastně obhajuje vítězství, protože před rokem slavil Mathias Vacek. Ten letos pochopitelně chybí, startuje totiž na Settimana Internazionale Coppi e Bartali v Itálii. Nároďák bude mít dvě jiné opory, mladíky Jakuba Ťoupalíka (EF Education-Nippo) a Milana Kadlece (Development Team DSM). Mladší z bratrů Ťoupalíků byl loni v rozhodujícím úniku společně s Vackem a Janem Kašparem a skončil druhý. Jenže proti kolektivní přesile týmů Elkov a ATT to budou mít Kadlec s Ťoupalíkem těžké.  


   Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE