Ben Healy vyhrál GP Industria & Artigianato. Tři čeští cyklisté na startu závod nedokončili

27.03.2023 | Jiří Vlasák, foto: GP Industria & Artigianato

Ben Healy vyhrál GP Industria & Artigianato. Tři čeští cyklisté na startu závod nedokončili

Ben Healy z EF Education-EasyPost, dvaadvacetiletý irský šampion v časovce, přijel sólově do cíle 45. ročníku tradičního italského jednorázového závodu, a připsal si tak druhé vítězství na mezinárodní scéně v závodech UCI. Ani jeden ze tří českých cyklistů na startu se nedočkal cíle.

GP Industria & Artigianato (1.Pro) je selektivní závod, v němž jako první přijíždí do cíle jen menší skupinka cyklistů, případně jezdec, kterému se podaří všem odjet. Jména vítězů posledních ročníků Simon Clarke, Adam Yates, Matej Mohorič, Maximilian Schachmann, Mauri Vansevenant a naposledy v loňském roce Diego Ulissi svědčí o tom, že je to závod pro dobré vrchaře a jezdce, kterým vyhovuje opotřebovávací vývoj závodu. 

Start i cíl byl v Larcianu a šest profilově snadnějších a čtyři náročnější okruhy načetly celkem 200 km a přes 2 tisíce výškových metrů. Jediné opravdu těžké stoupání představovalo Fornello, necelé 3 km dlouhý kopec o průměrném sklonu 6,4 %, ovšem závěrečných 700 metrů mělo sklon přes 10 %, a jelo se 4x.

Na startu byly čtyři World týmy: UAE, Astana, EF Education a Trek-Segafredo. Dále sedm ProTeams a stejný počet italských kontinentálních. V sestavě Treku Mathias Vacek, v Novo Nordisk Matyáš Kopecký a v Colpack Ballan Pavel Novák.

V silné sestavě přijel UAE Emirates včetně obhájce Ulissiho a patřili na trati k nejaktivnějším. Jenže 14 km před cílem v posledním přejezdu Fornella zaútočil Ben Healy, a přestože ve skupině za ním měl UAE čtyři jezdce, Healyho už nepolapili.

Ben Healy má z jara velmi dobrou formu, byl 3. na Mallorce při Trofeo Calvia (1.1), vyhrál etapu a celkově skončil 3. na Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1) a nyní tedy přidal své letošní druhé vítězství. V plánu má jet Giro d´Itala.

Nikdo z českých kluků se stejně jako sedmdesátka dalších cíle nedočkal.

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE