GP Industria & Artigianato (1.Pro) je selektivní závod, v němž jako první přijíždí do cíle jen menší skupinka cyklistů, případně jezdec, kterému se podaří všem odjet. Jména vítězů posledních ročníků Simon Clarke, Adam Yates, Matej Mohorič, Maximilian Schachmann, Mauri Vansevenant a naposledy v loňském roce Diego Ulissi svědčí o tom, že je to závod pro dobré vrchaře a jezdce, kterým vyhovuje opotřebovávací vývoj závodu.

Start i cíl byl v Larcianu a šest profilově snadnějších a čtyři náročnější okruhy načetly celkem 200 km a přes 2 tisíce výškových metrů. Jediné opravdu těžké stoupání představovalo Fornello, necelé 3 km dlouhý kopec o průměrném sklonu 6,4 %, ovšem závěrečných 700 metrů mělo sklon přes 10 %, a jelo se 4x.

Na startu byly čtyři World týmy: UAE, Astana, EF Education a Trek-Segafredo. Dále sedm ProTeams a stejný počet italských kontinentálních. V sestavě Treku Mathias Vacek, v Novo Nordisk Matyáš Kopecký a v Colpack Ballan Pavel Novák.

V silné sestavě přijel UAE Emirates včetně obhájce Ulissiho a patřili na trati k nejaktivnějším. Jenže 14 km před cílem v posledním přejezdu Fornella zaútočil Ben Healy, a přestože ve skupině za ním měl UAE čtyři jezdce, Healyho už nepolapili.

Ben Healy má z jara velmi dobrou formu, byl 3. na Mallorce při Trofeo Calvia (1.1), vyhrál etapu a celkově skončil 3. na Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1) a nyní tedy přidal své letošní druhé vítězství. V plánu má jet Giro d´Itala.

Nikdo z českých kluků se stejně jako sedmdesátka dalších cíle nedočkal.