Poslední etapu 4 Jours du Dunkerque vyhrál Tim Merlier. Celkovým vítězem se stal Romain Grégoire

21.05.2023 | Jiří Vlasák, foto: #4jdd

Poslední etapu 4 Jours du Dunkerque vyhrál Tim Merlier. Celkovým vítězem se stal Romain Grégoire

Poslední etapa 4 Jours du Dunkerque skončila soubojem sprinterů, v němž nejlépe uspěl Tim Merlier ze Soudal-Quick Step. Na celkovém prvenství mladého Francouze Romaina Grégoira už se ale nic nezměnilo. Jedna důležitější změna se ale udála. Cees Bol z Astany dnešním třetím místem v etapě odsunul Olava Kooije z Jumbo-Visma na konečné čtvrté místo.

V první třetině závěrečné etapy závodu druhé nejvyšší kategorie se zvedlo pár kratších kopečků, ale zbytek byla úplná rovina. Hromadný spurt byla jediná myslitelná varianta. Šance po super sprintera Olava Kooije z Jumbo-Visma vyhrát tady třetí etapu a získat dalších 10 bonifikačních vteřin, ale na průběžného lídra Romaina Grégoirea z Groupama-FDJ ztrácel před etapou na 3. místě 17 vteřin. Musel by tedy vyhrát minimálně dvě ze tří sprinterských prémií a na třetí být alespoň druhý. A Groupama-FDJ by tomu musel nečinně přihlížet. Na průběžném 2. místě se ztrátou 13 vteřin byl sice Kasper Asgreen z Soudal-Quick Step, ale jeho doménou sprint rozhodně není, takže odtud takové nebezpečí nehrozilo. 

Odjelo šest lidí, kteří nikoho neohrožovali a k velké radosti Groupama-FDJ a Romaina Grégoira pobrali body na prvních rychlostních prémiích. Na vrchařských už Alexe Colmana z týmu Flanders ohrozit nemohli. 35 km před cílem bylo po úniku. Došlo na souboj sprinterů. Soudal-Quick Step si dal záležet a Tim Merlier završil týmové úsilí prvenstvím v etapě. 

Co bylo důležité, Cees Bol (Astana) na 3. místě porazil Olava Kooije, pobral bonifikační vteřiny a díky nim nizozemského sprintera přeskočil v konečném pořadí, kde mu patří za Romainem Grégoirem a Kasperem Asgreenem 3. příčka. Kooije už ale nemohl nikdo připravit o dres nejlepšího v bodovací soutěži. Jeho Jumbo-Visma ovládlo týmovou soutěž.

Celkovým vítězem, a tudíž i nejlepším jezdcem do 23 let, se stal Romain Grégoire z Groupama-FDJ.

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE