Začínáme upírat pohledy k silniční sezóně. Proto jsme udělali rozhovor s trenérem a sportovním ředitelem příbramského klubu CK Windoor´s Jiřím Mikšíkem, ale nejdříve trochu obšírněji.

Domácí scéna na začátku sezónySice pomalu doznívají cyklokrosy, MS v Táboře bylo rozhodně úspěchem našich reprezentantů i pořadatelů, ale hlásí se silniční sezóna. Co nového na domácí silničářské scéně? V práci svazu nic moc, na Cyklovysledky.cz se kalendáře zatím nedočkáte, dá se stáhnout jakási šílená excelová tabulka, ale přehledný kalendář zatím není. Jaký bude letošní silniční pohár, za jakých podmínek se mají účastnit závodů kluby a jednotlivci, to se asi zatím řeší. Informace na stránkách svazu tradičně schází, diskuze se nepřipouští, něco malého si asi „Nad Hliníkem“ již kuchtí, ale veřejnosti se zatím informace nepodávají.

Největšími změnami procházejí kluby, o těch se nyní snažíme něco dozvědět. Jak přistupují k nové sezóně, v jakých sestavách, co bude jejich cílem? Většinou se snaží šetřit a tak sestoupil hradecký tým o kategorii níže, Příbram nežádala o třetidivizní licenci, některé projekty avizované na podzim se zřejmě neuskuteční! V některých případech je to ekonomicky zcela logické a pochopitelné, v jiných docela smutné. Především v tom, že mladíci, kteří přišli z juniorů, nebo jsou ještě v kategorii U23 a mají své sny o tom, že by mohli dosáhnout dobrých výsledků v kategorii mužů a prosadit se v profipelotonu odcházejí do zahraničí. To by nebylo alarmující, jdou vždy do dobrých podmínek, ale neměla by právě pro tuto skupinu lépe fungovat domácí scéna? Bohužel neobohatí náš peloton, ale nelze se jim divit, domácí scéna vysílá několik let signály, „že tady to není to pravé ořechové“!

A nyní již k rozhovoru s Jiřím MikšíkemRC: Bude CK Windoor´s Příbram pokračovat v další sezóně?

Jiří Mikšík: Ano, není důvod, proč by tomu tak nebylo.

RC: Přeci se to u vás tak nějak mlelo, nebyla jistota pokračování!

Jiří Mikšík: Ne, to nikdy nebyla pravda, klub normálně pokračoval v práci a nikdy nedošlo k přerušení činnosti. Mimochodem, slyšel jsem tento názor také, vím, kdo ho v českých luzích a hájích rozšiřoval, ale nebudu to a nechci ani komentovat.


RC: Ale odešlo hodně kluků.

Jiří Mikšík: Ano odešli, většinou do zahraničních klubů, na vyšší cyklistické úrovni. Tomu se nechceme a ani nemůžeme bránit, naopak je to pro nás pocta. Ruský závodník Maxim Toporiščev byl u nás jeden a půl roku, udělal velice slušné výsledky a odešel do ProTour do ruského týmu Kaťuša, to pro nás musí být pocta a ne ztráta. Jakub Kratochvíla je v rakouském třetidivizním týmu KTM, kde nahradil Bártu. Slovenský závodník Jakub Novák po třech letech u nás získal angažmá v italském týmu Amore&Vita. Další Slovák Broniš odešel do Sparty, Boubal se vrátil do německého Řezna.

RC: No, zrovna návrat Boubala do Řezna není na rozdíl od ostatních přechodů asi tím nejlepším krokem?

Jiří Mikšík: „Boubitsch“ je velmi seriozní mladý muž a z tohoto důvodu jsme mu odchod bez problémů umožnili s tím, že má v Příbrami stále otevřené dveře.


RC: A další změny?

Jiří Mikšík: Danačík přestoupil do Hradce, Švestka skončil s cyklistikou kvůli studiu a Šíbl z rodinných důvodů.

RC: A přicházejí?

Jiří Mikšík: Odchovanec, loňský junior Oldřich Novotný. Dále přišel Křížek ze Sparty a Křivánek z Rakouska. Ze zaniklého týmu DT Specialized přišel druhý z loňského pořadí Čs. poháru kategorie U23, Marek Zaoral. A také dva výborní junioři z Jablonce, bratři Jan a Pavel Stöhrové.

RC: Na kterých jménech budete stavět?

Jiří Mikšík: Rozhodně na dvojici Křížek – Zaoral, ale nesmíme zapomenout na Jiřího Křivánka, ten měl poslední dva roky smůlu, kvůli nemoci a zranění, ale zatím vypadá v přípravě hodně dobře.

RC: Budete i v novém roce třetidivizním týmem?

Jiří Mikšík: Ne, letos jsme se neregistrovali, nemá to pro nás žádnou výhodu, spíše naopak. Stojí to jen peníze za registraci, musíte umrtvit část rozpočtu za garance a nic nezískáme. Závodní program si seženeme stejný, ať jsme bez registrace nebo v třetí divizi.

RC: Co říkáš konkurenci?

Jiří Mikšík: Moc mě to ani nezajímá, navíc je to hodně nepřehledné. Jedno je jisté, a sice, že český silniční balík každým rokem bohužel zeštíhluje.

RC: Co svazové vedení, domácí soutěže?

Jiří Mikšík: Není to moc veselé, ba naopak. Připadá mi to zatím dost chaotické, jak pohár, tak státní reprezentace v kategorii U23.

RC: Hodně mladíků odešlo do zahraničí, především do Itálie, co ty na to?

Jiří Mikšík: Mně se to nezdá ani z pohledu a perspektivy těch mladíků, již jednou taková vlna odešla z Čech a dneska nejezdí asi nikdo z nich. Také v Rakousku se to stalo a z celé plejády to přežil jen Bernhard Eisel. Samozřejmě to hodně ublíží domácímu pelotonu, každý perspektivní člověk bude scházet, a pokud by to fungovalo s domácí scénou o trochu lépe, byla by větší perspektiva k růstu mladíků u nás doma. Odejít by mohli až po nějakých zkušenostech a hlavně lidsky vyzrálejší. Navíc je trochu rozdíl v tom, když si nějaký mladík může dovolit tam „žít normálně v pronajatém bytě či apartmánu“, nebo se musí spokojit s podmínkami, jaké Italové nabízejí.

RC: Nezeptal jsem se na něco?

Jiří Mikšík: Asi bych měl říci jednu podstatnou věc! Příbramský klub je jediný civilní oddíl na území ČR, který závodí ve všech kategoriích, což znamená, že talentovaní junioři mohou pokračovat ve své sportovní kariéře i po přechodu do kategorie U23, respektive Elite a na to jsme hrdi.

Děkujeme Jirkovi za rozhovor.

Postupně se podíváme i do jiných klubů.

Foto: RoadCycling.cz - Radek Chadim a Jan Brychta