Postřehy z Critérium du Dauphiné

13.06.2016 | Marek Matějka

Postřehy z Critérium du Dauphiné

Přípravný etapový závod Critérium du Dauphiné opět naznačil možnosti většiny favoritů Tour de France. Opět vyhrál Chris Froome a není pochyb, že bude i letos největším favoritem Grande Boucle.

 

Chris Froome a Sky opět velmi silní

Chris Froome vyhrál Critérium du Dauphiné potřetí v kariéře. Poprvé to bylo v roce 2013 a posléze vyhrál i Tour, podruhé to bylo loni a také vyhrál Tour. A největším favoritem žlutého závodu je i letos. V situacích, kdy se rozhodovalo, byl nejsilnější a dokázal bez větších problémů odjet Albertu Contadorovi a ostatním. Navíc měl bez pochyby nejlepší tým, britský Sky má v kopcích opravdu z čeho vybírat, na devět míst se tlačí spousta cyklistů. Ne vše fungovalo na Dauphiné úplně dokonale, ale jak říká sám Froome, komunikaci uvnitř týmu bude ještě potřeba doladit.

Alberto Contador zatím ztrácí
Po velmi dobré jarní sezóně byl Alberto Contador výjimečně sebevědomý a spokojený. Rozhodla se prodloužit kariéru o další dva roky, ale na Dauphiné asi čekal od sebe více. Contador zvítězil v úvodním prologu, ale v největších kopcích se bránil útokům Frooma a dalších a nakonec spadl až na páté místo. Dauphiné zatím nikdy nevyhrál a je to pro něj opravdu zakletý závod. Sám Contador potvrdil, že ještě potřebuje nabrat trochu intenzity do noh a že do Tour je ještě dost času. Ocenit také musíme snahu a bojovnost. Přesto je hodně fanoušků zklamaných a obávají se další dominance týmu Sky a Chrise Frooma a další neatraktivní Tour.

Bez Francouzů by to byla nuda
Francouzští cyklisté v posledních letech přinášejí do závodů hodně napětí a bylo tomu tak i letos na Dauphiné. Thibaut Pinot se necítil nejlépe a přišel o dobré postaveni v celkovém pořadí, přesto ještě v dramatické královské etapě zabojoval a zvítězit. Romain Bardet se také trochu trápil že začátku závodu a nakonec skončil druhý s malou ztrátou a Frooma. Při troše štěstí mohl klidně vyhrát. Agresivní závodní styl od Francouzů čekáme i na Tour.

Porte je nejistý lídr
Richie Porte překvapil tím, v jak dobré kondici do Francie přijel. Byl štíhlejší než dříve a v horách se nejlépe držel Chrise Frooma. Jenže ani jeho zjevná forma mu nestačila na pódium. V poslední etapě si o pár vteřin nechal ujet Bardeta a Dana Martina a skončil čtvrtý. Porteho zablokovali závodníci Sky, ale to byla pouze jeho chyba, měl si lépe hlídat své hlavní soupeře Bardeta a Martina. BMC může na Tour počítat se dvěma lídry, ale ani jedním si nemůžou být jisti. Porte a Tejay Van Garderen (momentálně startující na Kolem Švýcarska) jsou talentovaní a silní cyklisté, ale velmi nestabilní a v minulých letech na Grand Tours opakované zklamali. A chyby dělal Porte i na Dauphiné, v poslední etapě ztratil pódium a v rozhodující etapě spolupracoval s Froomem navzdory pokynům sportovního ředitele. Porte má naději na pařížské pódium, ale musí se vyvarovat chyb.

Aru sbírá zkušenosti
Navzdory krásnému vítězství ve třetí etapě, ukázal ve svém debutu Fabio Aru především slabost v kopcích. Vítěz Vuelty se poprvé v kariéře připravuje na Tour de France a zatím to není nic moc. V kopcích od počátku nestačil a Astana nakonec jela v celkové klasifikaci na Diega Rosu. Aru se snaží sbírat zkušenosti a nestěžovat si, ale roli lídra na Tour dostal trochu za trest, příští rok, až bude Nibali z Astany pryč, odhadujeme, že si radši vybere Giro. Zatím úspěchu na Tour nic nenasvědčuje, ale ještě je čas, třeba mladý Ital překvapí.

Dimension Data válí
Jihoafrický tým Dimension Data byl výjimečně úspěšný. Edvald Boasson Hagen a Stephen Cummings vyhráli dvě etapy a Hagen vyhrál bodovací soutěž, navíc Daniel Teklehaimanot vybojoval v posledních etapách dres nejlepšího vrchaře. Dimension Data je před Tour velmi silný a navíc se k týmu připojí i Mark Cavendish. Vyzdvihnout zaslouží sólista Stephen Cummings. Britský cyklista letos vyhrál už třetí etapu na závodech WorldTour a všechny vyhrál únikem či nástupem. Nejdříve zaskočil sprintery na Tirreno Adriatico, poté v etapě Kolem Baskicka a nakonec na Dauphiné.

Bezmocná Katusha
Ruský tým Katusha přivezl na Critérium du Dauphiné sestavu, se kterou chce uspět i na Tour de France. Ale nedopadlo to vůbec dobře. Alexander Kristoff se v hromadných dojezdech neprosadil a lídr Joaquim Rodriguez ze závodu kvůli nemoci dokonce odstoupil. Ale vkopcích nestačil na nejlepší už před onemocněním. Nic moc nepředvedl ani Jurgen Van Den Broeck. Příprava před Tour zatím ruskému celku nevychází.

Vynikající Roman Kreuziger
Jediný český zástupce nebyl vyloženě nadšený ze svého debutu na Critérium du Dauphiné, radši by jel svůj oblíbený závod Kolem Švýcarska, ale nakonec z toho byl velmi dobrý závod. Kreuzigerovi zpočátku závodu chyběly intenzity a závodní kilometry, ale v horách byl důležitým pomocníkem Alberta Contadora a patří mezi špičku mezi vrchařskými domestiky. A nakonec z toho bylo i velmi solidní umístění v celkovém poradí - 19. příčka. Nominace na Tour ho určitě nemine, lepšího domestika Contador nemá.

Foto ASO/A. Broadway Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste