Komentář: Emile, to bylo skvělé

14.01.2020 | Libor Matějka, foto Jaroslav Svoboda

Komentář: Emile, to bylo skvělé

Vyhrál ve svých dvaačtyřiceti letech svůj první titul národního šampióna v cyklokrosu a vyhrál ho přesvědčivým způsobem. Taky nás bude reprezentovat na světovém šampionátu. Ale je to dobrá vizitka českého cyklokrosu?

Fandil jsem mu u přímého přenosu České televize a jel výborně, nezaváhal, měnil kolo skoro v každém průjezdu depem. Nechtěl si něco zkazit technickou závadou, nechtěl si "naběhnout" na diskvalifikaci porušením pravidel. Byl prostě nejsoustředěnějším borcem v čele závodu. Emil hodně chtěl a konečně se mu to podařilo. A cítím obdiv k jeho výkonu a výsledku. Nikdo jiný si nezasloužil letošní titul tak jako on.

Ale také otevřel (doufám) oči svazovým a cyklokrosovým funkcionářům. Je tady prostě něco špatně, ale co?

Vlastně celá podstata cyklistického hnutí, zastřešovaného Českým svazem cyklistiky. Nejde o co nejlepší koncepce středisek, o co nejlepší trenéry, vzdělávání, školení...Tedy o to také jde, ale až v druhé řadě. Jde o to dělat cyklistický sport s co největší základnou, s co největší konkurencí. Přitáhnout k cyklistice co největší počet dětí, do co největšího počtu oddílů. Budovat hnutí cyklistiky dostupné co největšímu počtu populace. To je základ organizované cyklistiky a je to základní činnost státní autority zastřešující část české populace a pobírající od České republiky dotace na tuto činnost. Ne pro sebe, abychom měli bohatý Český svaz cyklistiky, potřebujeme bohaté hnutí. Až najdeme na velkém vzorku talenty, tak jim tvořme co nejlepší podmínky. Cyklistika se u nás buduje bez toho prvního stupně, bez základny.

Emil, a on mi to jistě promine, není největším talentem, on tady prostě zbyl. Ale dělá dobře cyklistické řemeslo, tak jako ho dělal dobře jeho táta, dělá cyklistiku bez těch všech největších metodických poznatků, bez profesionálních podmínek, bez "svazových" financí.

V jeho dvaačtyřiceti letech mu mělo šlapat na paty několik cyklistických generací, ale bohužel nejsou a je důležité se ptát, proč nejsou.

Nejsou proto, že není dostatek silničních klubů, z kterých se jen někdo věnuje také cyklokrosu, tak jak se jen někdo věnuje dráze. Není dostupnost organizované cyklistiky co největšímu počtu populace. Není přirozený výběr a není konkurence. Není cyklistika ve školních osnovách a cyklistika není, dětská organizovaná cyklistika, populárním sportem. Prostě prohráváme souboj o mládež s dalšími sporty a HNUTÍ je na ČSC téměr sprostým slovem.

Cyklistiku si potom často zamilují třicátníci, kteří ji ani v mládí neprožili, nebo brzo opustili. Jenže pro mediální popularizaci cyklistiky, příliv mládeže, rozšíření hnutí a následně na dobré výsledky a dobrou reprezentaci české cyklistiky je pozdě. 


Tolik k smutnému pozadí skvělého výsledku Emila Hekeleho, kterému titul opravdu přeji. 

Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


solis
Emil byl talent i za mlada ale nedával tomu tolik jak ostatní.Kdyby tehdy do toho šel jak teď, tak má mistra už dávno.
14.01.2020 13:36:05
71241
článek plně vystihuje stav české cyklistiky, předpokládal jsem změny, ale nové vedení svazu nic nezměnilo na svých postojích a závodní cyklistika jde dolů
14.01.2020 16:22:09
71241
článek plně vystihuje stav české cyklistiky, předpokládal jsem změny, ale nové vedení svazu nic nezměnilo na svých postojích a závodní cyklistika jde dolů
14.01.2020 16:22:11
Kid_A
Solis, neni to uplne tak. Emil napr. vyhral ceskej pohar v CX nekdy kolem roku 2008-9? Trener Kloucek ho ale nikdy do repre moc nebral, protoze byl lostickej samorost. Tot muj pohled.
14.01.2020 17:00:26
Potocký M.
Libore pěkně stručně a věcně jsi to popsal. Velké vítězství pro Emila a obrovská prohra ČSC a všech co jsou jeho součástí až na několik výjimek. Navíc již tradičně ukázka mrháním peněz a práce. Hodně peněz, práce a obětavosti stojí postavení tratě a zázemí pro závoďáky včetně diváků. V Belgii se na rozdíl od nás na takto vybudované trati závodí celej den, u nás dvě hodiny. ČSC by to určitě udůvodnil přibližně takto. To je Mistrovská trať ta nemůže být znesvěcena hobby jezdci, veteránama, mládeží, . . . . Já bych k tomu dodal. Jo, co kdyby někdo jezdil rychleji než profíci a všiml by si toho novinář. Ještě jednu maličkost, jsem se tak zamýšlel a kalkuloval kolik cyklokrosových závodů ti co jeli M.R. odjedou za sezonu. Tak včetně zahraničních startů to je skoro jeden závod na kalendářní týden.
14.01.2020 17:03:42
Zdenek
Stav české cyklistiky je takový jaký je , po roce 1989 zaniklo dost cyklistických oddílů a ceny kvalitního velomaterialu šly rapidně nahoru , a každý si všechno musí platit , dnes i na obyčejných hobby závodech platíte startovné kolem 500 kč , aby si pořadatel namastil kapsu .
16.01.2020 7:42:14
Potocký M.
Zdenek@ souhlasím že zanikla řada oddílů a celá ta struktura s tím související. Cena kol a dílů tehdy a nyní je stručně vyjádřeno není zásadní problém. Tehdy mě závodní kolo stálo jen o několik málo tisícovek méně než nové auto ( ŠKODA ). V poměru k měsíční mzdě je dnes kvalitní kolo taky výrazně dostupnější. Největší problém vnímám v samotné organizaci sportu a a závodů jako takových. Další v myšlení lidí, převažuje závist a to že by mělo být vše zadarmo a velice lehce dostupné včetně fyzické kondice. Před r.1989 trénér byl člověk který byl vnímán s určitou úctou a byli za ním výsledky. Dnes je trenér majitel diplomů dokumentujícíh jeho vzdělání a pobírá nesmyslně vysoké částky za rady které jsou více jak diskutabilní a neověřitelné. Ovšem v tomto směru za tyto sliby je řada lidí ochotná hodně utrácet. Nastupující trenéři jsou lidé co se zaujetím dokáží dlouze přednášet o něčem čemu snad ani sami nerozumí a při tom dokáží zaujmout řadu lidí kteří jim pak začnou pravidelně posílat peníze. Tak že je to o lidech, o tom jak se mají dobře a ztrácí rozlišovací schopnosti. Co je podstatné a co je nepodatané. Dalo by se to vyjádřit i tak že se ztrácí ve velikém množství informací. Což se projevuje naprosto všude.
16.01.2020 10:59:46