Silné okamžiky domácí scény 2018 - Remco Evenepoel na ZMJ

04.12.2018 | Libor Matějka

Silné okamžiky domácí scény 2018 - Remco Evenepoel na ZMJ

Pokud by se jednalo jen o jeden okamžik, tak by to asi byla závěrečná etapa Závodu míru juniorů. Ale měli jsme možnost sledovat Remca Evenepoela po celý etapový závod a potom ještě při evropském šampionátu v Brně a ve Zlíně. A vždy byl excelentní.

Závod míru juniorů se může obracet ve své historii na hodně zvučná jména světové cyklistiky. A jedna nová a výjimečně zářivá hvězda byla objevena i letos. 

Letos jsem poprvé zažil, že juniorský závodník přitáhl této mediálně opomíjené kategorii velkou pozornost už při světovém šampionátu v témže roce. Prostě se zde rodí superstar a bylo to jasné v průběhu celé sezóny juniorů.

Můj první kontakt s talentovaným Belgičanem byl hned v úvodní etapě ZMJ. Evenepoel byl v úplně prvním úniku závodu, ale toho si nikdo pochopitelně příliš nevšímá, prostě odjel jeden Belgičan. Ale když si později uvědomím, že to byl následně vítěz celého závodu, později mistr Evropy v časovce i v závodě s hromadným startem, (kde jsme měli další možnost sledovat jeho výkony zblízka na našich silnicích), tak se zážitky umocní. Byly silné a byl jsem u toho a to je příjemné.

Remco vyhrával jeden závod za druhým, často v sólových únicích, prostě mu nikdo jiný nestačil, podívejte se na tabulku ProCyclingStats.

Je belgickým mistrem v časovce i na silnici, je evropským mistrem v časovce i na silnici, je mistrem světa v časovce i na silnici. Vyhrál všechny mezinárodní etapové závody, ve kterých startoval.

A jedním z takových výkonů a pro mne zážitků byl únik v poslední etapě ZMJ, kdy jel do cíle s velkým náskokem a to už pevně držel žlutý trikot. Prostě se v kopcích odpoutal od soupeřů a potom už jen navyšoval svůj náskok, jak jednoduše to v jeho podání vypadalo.

Ještě před triumfy na Mistrovství světa po Evenepoelovi sáhl WorldTour tým Quick-Step Floors. Už od příštího roku bude profesionálem na nejvyšší úrovni. A to s cyklistiko začal nedávno. Asi v něm něco bude.

Foto Josef Vaishar


Závod míru juniorů je jedním ze závodů nesoucí jméno po našem nejslavnějším etapovém závodě. Ten se v kategorii Elite nedaří obnovit a jak se zdá, ani o to Český svaz cyklistiky nestojí. Bude ještě řeč o Závodu míru U23 a tématem na samostatný článek je také způsob zacházení Českého svazu cyklistiky se svou značkou "Závod míru".


Libor Matějka

Dělám tuhle práci už víc než deset let, spojil jsem redakční úkoly se servisem fotografa. Tedy jezdím za cyklistikou, vozím na motorce fotografy, nyní především Josefa Vaishara a při té příležitosti sleduji cyklistiku pěkně zblízka.

A několik silných okamžiků jsem zažil i letos a dokonce doma. V miniseriálu se ohlédnu za naší domácí scénou.

První díl se věnoval závěru letošní Bíteše.

Druhý etapovému závodu Gracia.

Foto Jan BrychtaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste